Už jste v Londýně nějaký čas a centrum znáte nazpaměť. Zmocní se vás pocit, že jste všechno viděli a možná vás britská metropole začíná i trošku nudit. Stereotypní režim ve stylu “do práce, jíst a spát” vás ubíjí. Chce to změnu! Proto přinášíme 10 míst, o kterých jste možná vůbec nevěděli, že existují, ale stojí za to je osobně navštívit.
1. Eel Pie Island
Eel Pie Island je nejbizarnějším ostrovem, který rozhodně stojí za to navštívit. Ostrov se nachází v Twickenhamu v jihozápadní části Londýna, kam se pohodlně dostanete pomocí District line a následně autobusem 33 směrem na Fulwell.
Eel Pie Island byl v 60. letech centrem hnutí hippies a podle mého stále je. Na ostrov vede jediný most, který slouží pouze pro chodce, ostatní dopravu zajišťují lodě. Celý ostrov je soukromým pozemkem a prochází jím jedna jediná ulička, samozřejmě slepá. Nachází se tu zhruba 50 budov – domů, bytů, ale dokonce i umělecká studia. Rozmanitost staveb tu nezná mezí!
Moderní byty těžce konkurují typickým anglickým domkům, kterým se vysmívají bizarní stavby, jako např. modrý domek, na jehož střeše se rozpouští kornout se zmrzlinou a před jehož dveřmi kmitají nožky obuté v červených lodičkách… něco takového se jinde opravdu nevidí! Na konci jediné uličky, procházející ostrovem, máte pocit, jako byste se ocitli v jiném světě. Všude spousta květin a rostlinek zasazených v kánoích nebo klasických květináčích a vedle nich figuríny s květináči místo hlav.
Člověk se tomu musí zasmát, možná si i poklepat na čelo, ale hlavně sem nechodit v noci. Pokud je pro vás Eel Pie Island příliš velkým soustem, nebo naopak nedostatečným lákadlem, navštivte nedaleké York House Gardens, které si jednoduše zamilujete. Případně se vydejte do Strawberry Hill Garden (viz níže), kam dojdete pěšky za pár minut.
2. BAPS Shri Swaminarayan Hindu Mandir Temple
Tento hinduistický chrám leží poblíž Wembley a ohromí návštěvníky nejen svou architekturou. Každá část chrámu má podle indické historie svůj význam a tato monumentální stavba se rozléhá na 4 akrech půdy, což je v porovnání se stoakrovým bratrem v Indii úplné nic.
Chrám je zasvěcen muži jménem Bhagwan Swaminarayan, který během putování Anglií kolem roku 1748 ušel 8 000 mil. Jednotlivé části chrámu skrývají určitou symboliku. Tančící sochy žen vítají své návštěvníky, tak, jak je v indické tradici běžné. Vlajky symbolizují mávání na počest uctívaného Boha. Okna znamenají uši, které vyslyší modlitbu. Sloupy spojené vlnkami si lze představit jako jednotlivé členy rodiny, kteří jsou spolu také spojeni.
Chrám byl otevřel v roce 1995. Jeho stavba spolykala pět tisíc tun italského mramoru a bulharského vápence, které byly ručně opracované a dobrovolníky poskládané dohromady během dvou a půl let. V chrámu nenajdete žádný cement ani ocelové konstrukce. Zkratka BAPS znamená, že je chrám volně přístupný veřejnosti.
To platí pro všechny takto označené chrámy na světě. V hinduistickém chrámu se místní věřící sice modlí, ale chrám je otevřen všem lidem, národnostem a přesvědčením. Mandir je v angličtině odvozeno od slov “mind”, tedy mysl, a “still”, což se dá přeložit jako klidný. To znamená, že návštěva chrámu by měla zklidnit naši mysl. O otevírací době se informujte na webu. Kvůli pandemii covid-19 je aktuálně chrám zavřený.
3. Eltham Palace
Tento jižně položený palác, kam se můžete dostat autobusem 161 z Woolwich Arsenal nebo North Greenwich, vás nadchne. Eltham Palace, kdysi královská středověká rezidence z období Tudorovců, se mistrně spojuje s moderním art deco 30. let dvacátého století. Je to zásluhou architektů Johna Seelyho a Paula Pageta, kteří se pustili do práce, když se v paláci usídlil milionářský pár Stephen a Virginia (Ginie) Courtlaudovi. Zejména moderní pojetí vstupní haly připomíná architekturu, kterou byste očekávali spíše v nóbl hotelu nebo na zaoceánské lodi.
Palác nabízel dostatek prostoru pro rodinné bydlení, ale i pro pořádání večírků londýnské smetánky. Prohlídka tohoto unikátního místa zabere asi hodinu, a to včetně rozlehlé zahrady, která k tomuto impozantnímu sídlu patří. O kousek dál, ale stále v rámci placené prohlídky, je kavárna s hřištěm pro děti. V zahradě najdete nespočet laviček, díky nimž si můžete odpočinout a kochat se pohledem na tuto mimořádnou stavbu , ale i zajímavé zahradní úpravy. Za vstup zaplatíte kolem 17 liber a vstup si můžete kvůli covid-19 online zabookovat.
4. Little Venice
Jste-li milovníkem vodních kanálů, nemusíte jezdit až do italských Benátek. Gondoly tu sice neuvidíte, ale lodí je tu požehnaně. Ano, i Londýn má své malé Benátky. Poklidné místo začíná v Paddingtonu mezi novostavbami a přes větší jezírko s ostrůvkem uprostřed se dělí do dvou kanálů.
Zatímco levé rameno přivádí vodu odněkud z hor přes Grand Union Canal, pravé rameno míří přes Camden, King’s Cross, Stratford a vlévá se u Blackwallu do Temže. Ač se to možná nezdá, Londýn je protkaný vodními kanály. V Malých Benátkách můžete na tuto typickou kanálovou loď s turistickou třídou nasednout a prozkoumávat krásy vodních londýnských cest.
5. Hamstead Heat Pergola & Hill Garden
Mezi zastávkami metra Hamstead a Golders Green se ukrývá naprosto nedoceněná lokalita zvaná Hamstead Pergola. Velká zahrada s pergolou je ideálním místem pro procházky v jakémkoliv ročním období. Stejně dobře poslouží i k odpočinku a relaxaci. Toto zajímavé prostředí si oblíbili také fotografové a je dost dobře možné, že během svých toulek tu na nějakého narazíte.
Hamstead Pergolu nechal postavit zámožný pán Lord Leverhulme, který vydělal jmění na prodeji mýdla. Jednoho letního dne roku 1904 se rozhodl, že jeho sídlo potřebuje extravagantní terasu, kde by mohl pořádat večírky a trávit letní noci. A protože peněz měl dost, postavil toto unikátní místo. Po jeho smrti však značně zchátralo. V roce 1989 zahradu převzala samospráva města Londýn, která se postupně snaží její zašlou slávu znovu vzkřísit.
6. Chiswick House
Divoká příroda, upravené trávníky a botanická zahrada, to vše můžete najít v přilehlých zahradách obklopujících Chiswick House. A kdyby vám to jako lákadlo nestačilo, co takhle spatřit na vlastní oči vodopád? Chiswick House byl postaven v roce 1729 v paladiánském stylu. Sídlo od té doby podstoupilo mnoho úprav a během 2. světové války bylo z velké části zničeno a hrozila jeho zkáza. Podařilo se ho však zachránit a dnes ho spravuje charitativní organizace British Heritage.
Vy se díky tomu můžete nechat okouzlit jeho bílými sloupy, krásným sousoším a přilehlými zahradami. Chiswick Gardens nepatří mezi největší londýnské zahrady, ale jsou jedny z nejrozmanitějších, které jsem navštívila. Ať už máte rádi divokou, nespoutanou přírodu, nebo si naopak potrpíte na dokonale upravené zahrady plné rozkvetlého kvítí, Chiswick House vás v tomto směru rozhodně nezklame.
7. Mayfield Levander Farm (Croydon)
Máte rádi levanduli? Pak se vám určitě zalíbí ojedinělá farma na jihu Londýna, kde je spousta těchto drobných a voňavých fialových kvítků. Ačkoliv se jedná o jediné místo z našeho seznamu, které jsme osobně nenavštívili, mimo jiné také proto, že je dočasně zavřené, nemohli jsme na něj v našem výčtu zapomenout. Jen co se jeho dveře otevřou, článek zaktualizujeme a vy se pak můžete vydat v našich šlépějích.
8. Strawberry Hill House & Garden
Vůně levandule. Ačkoli jsem v zahradách žádnou neobjevila, byla to první věc, kterou jsem ucítila těsně předtím, než jsem zahnula za vysoký plot, kde se mi naskytl výhled na bíle zářící sídlo – Strawberry Hill House. Tato gotická vila zdobí Londýn od 18. století a byla prvním svého druhu. Podle jejího vzoru vznikla nová vlna gotického stylu, tzv. Strawberry Hill Gothic. Vilu obklopuje obrovská zahrada, která mile překvapí pěstitelským koutkem – rajčatům se zde překvapivě dařilo – a lavičkou ve tvaru rokokové mušle, kde si můžete zahrát na Zrození Venuše od Botticelliho. Kavárna, která je přímo ve vile, nabízí i venkovní posezení v klidu zahrady, kde můžete nerušeně nasávat výjimečnou gotickou atmosféru u hrnku americana či horké čokolády. Do nitra vily jsem však nenahlédla, její krásy budete muset objevit sami.
9. The Thames Barriers
Podívat se po tomto technickém skvostu, ležícím přímo v Londýně, vydá na příjemnou víkendovou procházku podél Temže. Zhruba dvacet minut od stanice metra North Greenwich se můžete kochat průmyslou částí britské metropole. Tato důležitá atrakce chrání Londýn před záplavami již od roku 1982.
Přichází-li ze severního moře příliv, pohyblivá vrata mezi jednotlivými pilíři se vysunou a znemožní tak zvýšení hladiny v centru Londýna. Naopak, je-li odliv, vrata zůstávají otevřená. Výstavba stála přes 500 milionů liber. Bariéry spojují oba břehy v rozpětí 520 metrů.
Řeku rozdělují čtyři 61metrové a dva zhruba 30metrové rozestupy pilířů. Těchto 6 pilířů je vybaveno navigačním systémem pro lodě. Čtyři velké centrální brány mají výšku 20,1 metru a každá váží 3 700 tun. Brány se do června 2020 kompletně zavřely 193krát za celou dobu jejich historie.
10. Portobello road Market
Tato ulice, jež začíná kousek za Nothing Hill a končí nedaleko zastávky Ladbroke Grove Station, je doslova nabitá obchody s vintage zbožím, s aktikvariáty a dalšími netradičními věcičkami a ojedinělými značkami. Především o víkendu se klasické kamenné obchůdky rozrostou o nespočet venkovních stánků se zbožím všeho druhu. Ať už se sem přijdete jen podívat nebo si snad i něco koupit, hlady tu také neumřete. Trh žije svým životem a vnáší do vás pozitivní a možná i nostalgickou energii.
napsali, foto Lord Charles & Kateřina Vargová