Konečně jsou tady Vánoce a s nimi i trocha zaslouženého odpočinku, klidu a oddychu po letošním mimořádně náročném roce.
Spousta obchodníků vnímá prosinec jako příležitost k utlumení svých tradingových aktivit a zhodnocení ročních výsledků.
Jak jste na tom letos Vy? Podařilo se Vám vydělat na březnové vlně paniky a následnému raketovému růstu, anebo jste raději zvolili konzervativní přístup, drželi jste se stranou a ponechali trhy svému osudu?
Ať tak či onak, pevně doufáme, že letošní svátky prožíváte ve zdraví, obklopeni Vašimi nejbližšími a se spoustou zajímavých balíčků pod stromečkem.
A když už je řeč o dárcích, ani s těmi to letos vůbec nebylo snadné. Pokud jste si stejně jako vetší polovina naší republiky řekli, že letos vše vyřešíte online, možná Vás nemile překvapily průtahy vzniklé v důsledku přehlcených systémů našich dopravců.
Existují však dárky, u kterých se nemusíte spoléhat ani na PPL se Zásilkovnou, ani na Českou poštu. Malé velké drobnosti, které si můžete dopřát třeba ještě dnes, stačí jen kliknout myší.
Dárky, které Vám vykouzlí úsměv na tváři a budou Vám dělat radost i po mnoho měsíců a let do budoucna.
Řeč je o akciových titulech, jež by ve svém portfoliu uvítal snad každý investor. Máte chuť si pořídit last minute vánoční dárek a odměnit se za všechny letošní těžkosti?
Máme pro Vás několik zajímavých tipů.
Tipy na akciové dárky pod letošní stromeček
Ještě než začneme – samozřejmě, jsme si plně vědomi skutečnosti, že ne každý bude s našimi tipy souhlasit.
Dle našeho názoru by však speciální vánoční akcie pod stromeček měly splňovat následující kritéria: dlouhodobě perspektivní koupě, hmatatelná přítomnost v našich životech (zavedená značka) a příjemná dividenda.
Jen takové totiž přinášejí onen dobrý pocit plynoucí ze spoluvlastnictví něčeho skutečně pozoruhodného, hodnotného a velkolepého. Tak pojďme na ně.
Coca-Cola Company (KO)
Proč nezačít rovnou společností, jejíž sladké nápoje brzy ozdobí obrovskou spoustu svátečních stolů po celém světě?
Ke zhodnocení výhodnosti investice do značky, pod jejíž křídla také spadají mimo jiné Nestea, Sprite, Fanta nebo Cappy, se stačí podívat na dlouhodobý cenový graf.
Když k tomu přičteme dividendu, kterou management společnosti zvyšuje již 58 let po sobě a která v současnosti činí slušných 3,05 %, máme zde titul, jenž jistě potěší každého dlouhodobého obchodníka.
Na závěr se sluší zmínit i skutečnost, že si tuto sladkou akcii oblíbil i legendární americký investor Warren Buffett. S cenou 53 dolarů za kus se navíc jedná o poměrně dostupnou investici.
Apple (AAPL)
Pokud jste přívrženci Androidu a přítomnost tohoto amerického gigantu na našem seznamu Vás nadzvedla ze židle, zpomalte a zachovejte klid.
Ať už si o výrobci prémiové bílé elektroniky s logem nakousnutého jablka myslíte cokoliv, musíte uznat, že se jedná o globální fenomén se skutečně šikovným marketingovým týmem, chytrými vývojáři a armádou zapřisáhlých fanoušků, se kterou je nutné počítat.
Byť se portfolio tohoto výrobce může mnohým jevit předražené, je zde spousta lidí, kteří by si od Applu koupili cokoliv, třeba i toaletní papír.
Dlouhodobé trendy hovoří jasně – Apple je globální mašina, jež válcuje konkurenci, soustavně inovuje své portfolio a expanduje do nových odvětví.
A byť dividenda vyplácená investorům není v tomto případě nijak oslnivá (0,65 %), hrajeme zde na kombinaci výnosu a růstu.
A opět stojí za zmínku Buffett, který Apple považuje za svůj druhý největší byznys.
Moneta Money Bank (MONET)
Své místo si na našem seznamu možná trochu překvapivě našla i banka obchodovaná na pražské burze.
Monetu jsme zde zařadili z několika důvodů. Jednak je v současnosti stále ještě k mání s výraznou slevou vzhledem k tlaku na finanční sektor. Stejně tak je docela levná, vždyť jeden kousek lze zakoupit za zhruba 64 korun, což je opravdu směšná částka.
Moneta je však zajímavá zejména kvůli dividendě, která před krizí oscilovala kolem 10 %. Pro letošní covidový rok ji společnost sice pozastavila, ale jednalo se spíše o preventivní řešení. Pro rok příští se počítá s tím, že výplaty budou pokračovat.
Možná je proto čas přikoupit několik kusů, dokud jsou ještě levné, a těšit se na ozdravení ekonomiky doprovázené obnovením dividendových výplat, u nichž se Moneta může opřít o svou mimořádně efektivní finanční politiku a kapitálové zásoby.
Realty Income (O)
Na závěr mírně odbočíme od nastoleného trendu. Je docela možné, že jste o Realty Income ještě neslyšeli, byť jsme se o tomto titulu zmiňovali v našich předchozích článcích.
Tento REIT se na náš seznam dostal z jednoho jediného důvodu – dividendy nevyplácí ani ročně, ani čtvrtletně, ale každý měsíc! Dividendový výnos přitom vychází na zajímavých 4,72 % ročně.
No posuďte sami, nebylo by skvělé dostávat dividendu na účet každý měsíc? Sledovat, jak se vám pomalu množí investované finance a každý měsíc za získané prostředky přikupovat nové akcie?
Ani z dlouhodobého hlediska to s Realty Income není vůbec špatné, stačí se podívat na historický graf. Líbí se nám i byznys firmy, jenž nevykazuje známky toho, že by měl brzy ztratit na relevanci.
Krásné a pohodové Vánoce, pevné zdraví, spoustu dobrého jídla a příjemné chvíle strávené s nejbližšími Vám přeje redakce magazínu LordCharles.cz.
Upozornění! Tento článek není investičním doporučením. Investování do burzovních aktiv je ze své podstaty rizikové a může vést ke ztrátám. Každý investor si musí udělat svůj vlastní průzkum a zhodnotit míru svého rizika při investování
foto: Picmax