Ačkoli by se mohlo zdát, že jsme tentokrát zvolili relativně morbidní téma, myslíme si přesně pravý opak. Hřbitov sice není místo, kam by většina lidí chodila ráda, a to z pochopitelných důvodů, ale může sloužit i k jiným činnostem než jenom k truchlení. Jistě si vzpomínáte na scénu z komedie Marečku, podejte mi pero, kde se mladý pár schází na hřbitově, odkud nejenom pozorují tatínka ve večerní škole, ale berou to zároveň jako rande. V Londýně je 7 úžasných hřbitovů (Magnificent Seven). Počkat, proč jich tedy máme osm? Ale pojďme hezky od začátku, prozkoumat hřbitovy v Londýně.
1) Bunhill Fields
Je jedním z prvních hřbitovů v centru tehdejšího Londýna. Hřbitov byl otevřen v roce 1665 a sloužil především k pochování ostatků prominentních osobností tehdejší éry, jako byl například William Blake, Daniel Defoe a další. Hřbitov leží jen kousek od Old Street Station a je klidně možné, že jste kolem něj mnohokrát prošli, aniž byste tušili, jak významné místo míjíte.
V první polovině devatenáctého století se populace více než zdvojnásobila, a to z jednoho miliónu na 2,3 miliónů obyvatel. Malý a přeplněný hřbitov, který kontaminoval mrtvými těly půdu i vodu a způsoboval epidemie, donutil v roce 1831 tehdejší vládu schválit zákon o soukromých hřbitovech, umístěných mimo tehdejší Londýn. A tak vzniklo 7 úžasných velkých hřbitovů tehdejší viktoriánské doby. Bunhill Filed byl zavřen v roce 1854, přesto slouží jako místní park a spojka mezi ulicemi City Road a Bunhill Row dodnes.
2) Highgate Cemetery
Patříte-li mezi skutečné milovníky historie, tak Highgate Cemetery musíte vidět. Hřbitov je rozdělen na dvě části. Východní část je volně přístupná a najde tu například náhrobek Karla Marxe. Do starší západní a mnohem zajímavější části se dostanete pouze se vstupenkou. Tento hřbitov je natolik zajímavý, že návštěvníci jsou dovnitř pouštěni po skupinkách s průvodcem, který poskytne zajímavý výklad o jeho historii.
Část hřbitova byla postavena v době, kdy Londýňané byli posedlí egyptskou kulturou, a to se projevilo i na výstavbě Highgate Cemetery. Je zde pochováno mnoho významných osobností. Tou nejznámější z moderní éry může být například Alexandr Litviněnko, otrávený jedem tajnými ruskými službami. Hřbitov si díky úžasným scenériím oblíbili i filmaři.
3) Kensal Green
Tento rozlehlý hřbitov v severozápadním Londýně je jedním z mála na našem seznamu, který si zachovává svůj původní význam a stále funguje jako místo posledního odpočinku. I to je pravděpodobně důvod, proč si tu můžete prohlédnout mnoho zajímavých historických náhrobků, ale přesto se budete cítit jako na hřbitově místo v parku, což platí pro většinu ostatních hřbitovů z naší osmičky. Návštěvu si nejspíš užijí jen skuteční fajnšmekři gotického stylu nebo historici.
4) Abney Park
Abney Park hřbitov, jehož část byla původně místem rodu Fleetwoodů, je spojován především s doktorem Isaacem Wattsem, nekonformistou, který zde žil a studoval a díky němu se hřbitov stal místem především pro disidenty, byť Dr. Watts zemřel v roce 1748 a hřbitov byl postaven v roce 1840 na nesouhlasných principech s denominační kaplí ve svém jádru, a otevřen všem bez ohledu na náboženské přesvědčení. Hřbitov v současné době slouží spíše jako park ve čtvrti Stoke-Newington. Hřbitov je i domovinou původních, stále přežívajících rostlin, které slouží jako přírodní rezervace.
5) Brompton Cemetery
Od hřbitova v západním Londýně byste nečekali nic míň než něco extra. Bromptonský hřbitov vás uvítá příjemnou malou kavárnou a také nabídne dostatek prostoru pro procházku, běhání, jízdu na kole i jízdu na kolečkových bruslích, a to díky asfaltovým cestám. Vtáhne vás do impozantního gotického stylu, který k vám mluví svými kameny z náhrobků, takže si můžete udělat představu, kdo dotyčná osoba skutečně byla, ale o tom si povíme někdy jindy v samostatném článku.
Architekt bromptonského hřbitova měl velké plány, ale malý rozpočet. V roce 1838 zvolený Benjamin Baud, známý také jako restaurátor hradu Windsor, byl celou dobu pod tlakem. Z nudného místa měl vytvořit takové, které ohromí především bohaté pozůstalé a přiměje je k tomu, aby si tu zakoupili co nejvíce míst.
To mělo zajistit rychlou finanční návratnost investorům. Baud pojal hřbitov jako open-air katedrálu. Stromy lemovaly hlavní cestu vedoucí ke kolonádě a Velkému kruhu. Klenutá kaple byla hlavní oltář. Baudova vize však stála víc, než očekával, z čehož akcionáři rozhodně nebyli nadšeni. Architekt byl propuštěn a jeho záměr nebyl nikdy dokončena. Hřbitov se otevřel v roce 1840, aniž by příliš ohromil. Vás však nyní ohromit může. A to i když si zde dáte rande.
6) Nunhead Cemetery
Už jste někdy přemýšleli, že byste si dali dostaveníčko na hřbitově? Pokud bydlíte v jižní části Londýna, pak by tento hřbitov mohl být tím správným místem. Zatímco většina lidí nejspíš nad tímto nápadem ohrne nos nebo vyhrkne něco ve smyslu: „Si se zbláznil, ne?“ s představou, že se sejdou na morbidním, mrtvolami posetém místě, Nunhead nabízí spíš tichý, rozsáhlý, zalesněný park, kde vás při procházce nikdo nebude rušit ani rozptylovat. Ano, náhrobky jsou všudypřítomné, ale ten klid je k nezaplacení. Může také posloužit jako skvělé místo k relaxaci nebo běhu. Není hřbitov jako hřbitov.
7) Tower Hamlets Cemetery
Tento hřbitov je jen kousek od stanice Mile End. I on nabízí místo pro pokec s přáteli, obzvláště bydlíte-li v okolí, příležitost k relaxaci nebo možnost jít si zaběhat. Na hřbitově se kupříkladu nachází pomník obětem první i druhé světové války, dále památník Charlese Francise a spousta rostlin s vysvětlením, k čemu je lidé obvykle používají. S trochou štěstí potkáte i Joeho. Nebojte, je živý.
8) West Norwood Cemetery
Nejjižnější, a pokud nebydlíte někde poblíž, i nejvzdálenější hřbitov West Norwood se rozkládá na stejnojmenné železniční zastávce. Rozsáhlý gotický hřbitov, který je stejně jako Kensal Green stále v provozu, můžete navštívit. Poslouží k posezení nebo procházce v klidném historickém prostředí, ale i West Norwood si zachovává svůj tradiční hřbitovní nádech, a tak návštěva bude spíš pro místní či skutečné obdivovatele gotiky a hřbitovů.
Ze všech hřbitovů je nejkopcovitější. Zajímavostí je například Moffattův památník, který byl postaven v roce 1847, ale v roce 1989 byl zasažen bleskem. Původní památník by se dal přirovnat k posteli s nebesy, kdy celá jeho baldachýnová část včetně sloupů zásahem blesku zcela zmizela. Zůstal jen pozemní hrob. Nutno podotknout, že celý památník byl z kamene.