Hledáte práci nebo jiný způsob jak si vydělat, ale za stávající pandemické situace nechcete riskovat? Pokud jste v našem předchozím díle nenašli profesi, která by vás zaujala, přinášíme dalších 20 možností a nápadů jak si přivydělat prací z domova, nějakou tu kačku nebo začít zcela nový byznys, který může být zajímavým a bezpečným způsobem jak si zajistit své živobytí, cítit se svobodný a dělat si co chcete.
1. Účetní
Mnoho malých společností a začínajících firem nyní zadává externí zakázky, které nesouvisí s jejich hlavní činností (jako je HR a účetnictví). Společnosti vždy potřebují sledovat svůj peněžní tok, a tak mohou účetní na volné noze skutečně těžit z rostoucí poptávky po pomoci na částečný úvazek.
2. Vytvořte rozšíření pro Chrome
Na Google Chrome je k dispozici téměř 100 000 různých rozšíření, zdarma i placených, takže existuje obrovská příležitost k vytvoření užitečného rozšíření, které budou uživatelé moci používat při procházení webu. I bezplatná rozšíření prohlížeče Chrome mají potenciál přilákat nové uživatele, a nakonec tak zvýšit příjmy pro vaši firmu či startup. Tento nápad na vedlejšák je obzvláště skvělý, protože také umožňuje předvést vaše vývojářské dovednosti, které se mohou hodit pro vaše portfolio, zejména pokud již pracujete na volné noze.
3. Vybudujte specializovaný web
Najděte publikum pro svou vášeň nebo koníček. Jste připraveni zpeněžit něco, co máte rádi? Stačí se naučit, jak vytvořit web a chytrý blog a máte vedlejší byznys. To se samozřejmě snadněji říká, než udělá. Připravte se, že budete investovat spoustu času do výběru nejlepších tvůrců webových stránek a učit se, jak stránky vybudovat a jak nastartovat úspěšný blog. Pokud dokážete překonat tyhle počáteční výzvy a dokážete si kladně odpovědět na několik klíčových otázek – zda váš nápad a vaše hobby dokážete zpeněžit – pak můžete začít s budováním. Váš specializovaný web ani nemusí být postaven na existujícím podnikání.
4. Zadávání údajů
Zadávání dat pro podniky není nejzajímavějším úkolem. Nepotřebujete však žádné předchozí zkušenosti a můžete začít od 100 Kč za hodinu.
5. Specialista na Google reklamu
Pokud víte něco o placeném internetovém marketingu a znáte dobře Google, pak to může být právě pro vás skvělý způsob, jak si přivydělat. Správa firemních reklamních kampaní na Google pro lidi na volné noze se pomalu, ale jistě může vyplatit. Váš poradenský byznys může přilákat mnoho nových klientů. Než ovšem začnete, nezapomeňte si osvojit veškerý slang a žargon, který je všudypřítomný ve světě online marketingu.
6. Autor grantových projektů
Univerzity, nemocnice a neziskové organizace často musí žádat o granty. Protože je tenhle proces obtížný, obracejí se často na talentované autory grantů. Jako autor grantů si můžete velice slušně vydělat. Doporučujeme se však napřed s grantovým procesem podrobně seznámit.
7. Ruční výroba
Vyrábíte ve volném čase výrobky, jako jsou šperky nebo nábytek? Pokud ano, zkuste je zpeněžit online, třeba na Etsy, Amazonu nebo na Fleru.
8. Specialista na internetovou bezpečnost
Jako specialista na internetovou bezpečnost monitorujete sítě z hlediska bezpečnostních hrozeb a implementujete bezpečnostní standardy. Můžete také nainstalovat systémy ochrany dat. Vzhledem k pozornosti, kterou online zabezpečení získává, se očekává, že tato práce v příštích několika letech stabilně poroste. Nikdy není pozdě na krátkou rekvalifikaci a na to pustit se do něčeho nového.
9. Investice peněz
Pomoc ostatním s růstem jejich bohatství je také dobrý způsob, jak rozšířit svou vlastní finanční základnu. Pokud máte pověření na akciovém trhu a víte, jak na financování, můžete vydělávat z provize nebo na poplatcích za konzultace a rady klientům. Pokud budete úspěšní a zajistíte svým klientům zisk, může se z toho stát lukrativní byznys. Nicméně buďte opatrní, špatné zacházení s penězi může být rychlá cesta k odcizení přátel a rodiny, obzvlášť pokud jsou právě oni vašimi klienty.
10. Investice vlastních peněz
Pokud své peníze schováváte pod polštářem nebo vyděláváte na spořicím účtu téměř nulu, možná budete chtít zvážit jejich lepší využití prostřednictvím chytřejšího investování do akcií. Jistě, existuje spousta nebezpečí, na která si musíte dát pozor, i tak vám ale většina odborníků na osobní finance poradí, abyste se začali sami vzdělávat v investicích. Obzvlášť pokud chcete zněkolikanásobit své bohatství a vyhnout se okatým trendům, jako je bitcoin a další kryptoměny, bez řádného porozumění.
11. Online porotce
Když se právníci připravují na soud, často hledají zpětnou vazbu k jejich případu. V závislosti na vybraném webu si můžete za svůj názor vydělat 5 až 150 $.
12. Online učitel
Jste učitel, který hledá flexibilnější rozvrh? Pak zvažte výuku přes Skype nebo prostřednictvím předem zaznamenané relace díky organizacím, jako K12 a Connections Academy.
13. Recenzent produktů
Je další možností jak si vydělat jen díky tomu, že napíšete recenze na předměty, které denně používáte.
14. Programátor
Naučte se programovací jazyk Python, Java nebo C++, a programování by se klidně mohlo stát vaším hlavním zdrojem příjmu. Programátoři nemají o zakázky nouzi a navíc lze pracovat z pohodlí domova.
15. Manažer sociálních médií
Existuje mnoho organizací, které potřebují někoho, kdo spravuje jejich účty na sociálních sítích, a některé dokonce potřebují, abyste pro ně vytvořili novou strategii. Jste-li na sociálních sítích jako doma a máte slušnou představu o tom, jak fungují, je právě tohle možnost, jak si slušně přivydělat.
16. Přepisovatel
Tato práce v podstatě znamená poslouchat zvukové soubory, jako jsou přednášky, rozhovory nebo lékařské diktáty, a poté je přepsat do textového editoru. Kromě počítače nepotřebujete žádné další extra pomůcky či předpoklady, stačí jen poslouchat a přepisovat. Upozorňujeme ovšem, že tato činnost je časově náročná. Hledejte proto projekty, které nabídnou adekvátní odměnu, ideálně s hodinovou sazbou.
17. Virtuální náborář
To je téměř stejná pozice jako interní náborář, kromě toho, že pracujete, kdekoli chcete. Dalším velkým rozdílem je, že prohledáváte web, abyste našli správného zaměstnance pro správnou pozici. Jste také zodpovědní za prověření žadatele a za účast v procesu pohovoru a vyjednávání. Někteří náboráři jsou bohatě odměněni za pomoc se sestavením životopisů.
18. Virtuální doučovatel
Pokud máte rozsáhlé znalosti v konkrétní oblasti, můžete vydělat tím, že doučujete studenty telefonicky nebo přes Skype.
19. Hodnotitel webového vyhledávání
Ve snaze poskytovat zákazníkům co nejpřesnější služby, platí vyhledávače jako Yahoo nebo Bing jednotlivcům za analýzu výsledků vyhledávání. Nemusíte mít mnoho zkušeností, abyste mohli začít vydělávat.
20. Tester
Firmy se chtějí ujistit, že jejich webové stránky jsou intuitivní a návštěvníci se v nich neztratí. Většina lidí prohlíží desítky webovek každý den, tak proč si z toho neudělat přivýdělek? Jako osvědčenou platformu, která vám poskytne základní informace a provede vás světem testování, můžeme doporučit utest.com.