Svět investic se nezkušenému začátečníkovi může jevit jako nejistý, nesrozumitelný a plný hladových vlků, kteří jen čekají na vhodnou příležitost, aby si pochutnali na ovečkách z řad nic netušících laiků.
Ti pak přestože doslova všude čtou a slyší, že by své finance měli někam chytře vložit a zabezpečit se na stáří, často nad vším tím investováním právě z tohoto důvodu zlomí hůl.
Nakonec to dopadá tak, že vezmou zavděk stavebním spořením, spořícími účty nebo si své pečlivě nastřádané peníze schovávají doma v matraci.
Existuje však také bezpečný, mezi Čechy již v současnosti mimořádně oblíbený nástroj, který nabízí možnost snadného a solidního zhodnocení volných finančních prostředků.
Jsou ještě jednodušší než například ETF. Vše probíhá rychle, přehledně a srozumitelně.
Řeč je o podílových fondech, tedy jakémsi investičním nástroji pro neinvestory. Pojďme se na ně společně podívat a zjistit, jak vlastně fungují.
Proč investovat do podílových fondů?
Podílové fondy by se s nadsázkou daly nazvat za zajímavý investiční nástroj pro ty, kteří se světem investování nechtějí mít nic společného.
Možná to zní trochu podivně, ale v podstatě tomu tak je – jsou bezpečné, dostupné, nevyžadují žádné znalosti a jejich úspěšnost lze ověřit jednoduchým nahlédnutím do historie správce.
Stejně tak se jedná o zajímavý nástroj pro úplné začátečníky, kteří by se s trhy chtěli seznámit a vidí v nich příležitost k osobnímu růstu.
Počáteční vklad totiž může být i v řádu stokorun a obchodník pak může dle chuti a výsledků do fondu vkládat více a více prostředků. Od těchto nesmělých začátků se pak lze „odrazit“ k investicím bezprostředně do burzovního aktiva, se kterým se předtím obchodovalo v rámci podílového fondu.
Své podílové listy navíc můžete kdykoliv zase prodat. Investiční společnost by vám ze zákona měla vaše peníze vrátit do 15 dnů, ale zpravidla se to děje mnohem rychleji.
Chcete-li začít s investováním opatrně, podílové listy mohou být tou správnou volbou. Vše si krásně osaháte a zjistíte, zdali se vám tento svět líbí. Pokud na burze již působíte, získáte zajímavý prostředek k diverzifikaci portfolia, který vám umožní investovat do pestré palety aktiv napříč celou burzou.
Jak fungují podílové fondy?
Představte si jakýsi soubor majetku (akcie, dluhopisy, nemovitosti, komodity, ale v podstatě cokoliv jiného), který je spravován jakousi investiční společností. Často se jedná o banky, ale není to podmínkou. Banka tento svůj majetek nějakým způsobem průběžně řídí, mění a přizpůsobuje aktuální tržní situaci.
Samozřejmě – pokud si počíná chytře, hodnota takovéhoto souboru majetku bude růst. A naopak, neobratný správce způsobí, že na konci investičního období zaznamená ztrátu.
Pokud investujete své prostředky do podílového fondu, kupujete si vlastně podíl na takovémto souboru. Obdržíte podílový list, jehož hodnota bude růst nebo klesat s tím, jak se bude měnit celková hodnota majetku spravovaného investiční společností.
Ano, takto jednoduché to je. Jak již asi tušíte, investice do podílových fondů jsou zpravidla dlouhodobé, v řádu měsíců, častěji však let.
Podle jakých kritérií se vybírají?
Princip výběru podílových fondů pochopí i naprostý burzy neznalý laik. Stačí brát ohled na několik důležitých kritérií, které výběr významně usnadní a umožní eliminovat veškerá rizika.
Asi nejdůležitějším faktorem budou historické výsledky správce, tedy jednoduše historie výnosů. Ty vám jednoduše ukážou, zdali si správce počíná šikovně a zdali můžete očekávat nějaký zisk i vy. Historické výsledky samozřejmě nejsou zárukou dalších výnosů, ale jedná se o významný příslib do budoucna.
Od výsledků správce se dostáváme ke správci samotnému. Každá investiční společnost je veřejně působící subjekt, o kterém lze dohledat spoustu informací. Zde je vhodné řídit se selským rozumem – působí fond na trhu již dlouho, má sídlo v civilizovaném světě a nepojí se s ním žádné skandály? V tom případě má vaše investice zelenou.
Nakonec je třeba zmínit i poplatky a také investiční strategii správce. Není vhodné vše nechávat jen na výsledcích – poplatky by měly být únosné a strategie investiční společnosti taková, aby odpovídala vašemu osobnímu stylu a preferencím.
Vše výše uvedené lze dohledat v tzv. statutu fondu, jenž by měl být dostupný na webu správce konkrétního podílového fondu.
Jaké druhy podílových fondů existují?
Majetek spravovaný pod hlavičkou podílového fondu může být opravdu různorodý a na své si přijdou úplně všichni.
Milovníky akcií zaujmou zejména akciové fondy, které se vyznačují vysokým ročním výnosem vykoupeným značnou mírou rizika.
Dále jsou zde podílové fondy smíšené, kde se k akciím přimíchávají dluhopisy. To pak značně zmírňuje riziko ztráty, ale bohužel také snižuje maximální roční výnos. Obecně platí, že čím více dluhopisů, tím vhodnější bude fond pro opatrné investory.
Ti pak budou doslova jásat z fondů dluhopisových, které nezahrnují nic jiného než bezpečný a stabilní produkt peněžního trhu. Je u nich však třeba počítat s delší dobou splatnosti.
Nakonec jsou zde fondy pro znalejší investory, které zahrnují komodity a nemovitosti. Případný investor by se v těchto odvětvích měl orientovat a vědět, co může ovlivnit výkon správce takovéhoto souboru majetku.