DAW neboli digital audio workstation je elektronické zařízení nebo aplikace pro nahrávání, editování a produkování audio souborů. DAW programy jsou k dispozici v široké škále konfigurací, a to od jediného softwarového programu na notebooku přes integrovanou samostatnou jednotku až po velmi komplexní konfiguraci, která se skládá z mnoha součástí, ovládaných centrálním počítačem. Než se pustíme do vysvětlování, jak DAW funguje, pojďme se podívat do jeho historie.
Historie DAW
První pokusy o vytvoření digitální audio stanice pocházejí ze sedmdesátých a osmdesátých let, kdy umělci čelili omezením kvůli vysoké ceně, výrazně pomalejšímu zpracování a rychlosti disku. V roce 1978 společnost Soundstream vyvinula program, který by se dal považovat za první digitální audio workstation, využívající počítačový hardware té doby.
Digitální editovací systém, jak jej nazývali, obsahoval minipočítač, na kterém běžel jejich vlastní software zvaný DAP (Digital Audio Processor) a čtrnáctipalcový harddisk Braegen, úložný osciloskop pro editování audiovln a terminál pro zobrazování videa pro ovládání systému.
Karty rozhraní, které se připojily do slotu DAI (Digital audio interface), poskytovaly analogový a digitální audio vstup a výstup pro propojení s digitálními záznamníky Soundstream a konvenčními analogovými magnetofony. Software DAP mohl provádět úpravy zvuku zaznamenaného na pevných discích systému a produkovat jednoduché efekty, například křížení, tzv. Crossfades. Až v pozdější době 80. let s nástupem počítačů začaly mít dostatek síly, aby zvládly editaci digitálního zvuku.
DAW, jak je známe, začaly přicházet až začátkem devadesátých let. V roce 1991 představila společnost Digidesign svůj software ProTools, následována společností Steinberg v roce 1993 a jejich programem Cubase.
Integrovaný DAW
Integrovaný DAW sestává z digitálního zpracování signálu, řídicí plochy, audio převodníků a ukládání dat v jednom zařízení. Integrované DAW byly populární dříve, než se běžně dostupné osobní počítače staly dostatečně výkonnými pro DAW software. Se zvyšováním výkonu a rychlosti osobního počítače a snižováním ceny klesala popularita nákladných integrovaných systémů. A tak přišla na řadu softwarová řešení.
Softwarový DAW
Bez ohledu na konfiguraci mají moderní DAW centrální rozhraní, které uživateli umožňuje měnit a kombinovat více nahrávek a stop do finální skladby. Programy DAW se používají k výrobě a nahrávání hudby, písní, řeči, rádia, televize, zvukových stop, podcastů, zvukových efektů, tedy prakticky téměř v jakékoli jiné situaci, kdy je třeba komplexní nahrávání zvuku.
DAW může jednoduše odkazovat na samotný software, ale tradiční počítačový DAW má čtyři základní prvky. Počítač, zvukovou kartu nebo jiné zvukové rozhraní, software pro editaci zvuku a alespoň jedno uživatelské vstupní zařízení pro přidávání nebo úpravu dat. Tím může být myš a klávesnice, klávesový MIDI kontroler nebo automatizovaná plocha pro ovládání a míchání zvukové stopy.
Počítač funguje jako hostitel zvukové karty, zatímco software poskytuje rozhraní a funkce pro úpravy zvuku. Zvuková karta obvykle převádí analogové zvukové signály do digitální podoby a digitální zpět na analogový zvuk při zpětném přehrávání; to také může pomoci při dalším zpracování zvuku. Software řídí všechny související hardwarové komponenty a poskytuje uživatelské rozhraní, které umožňuje nahrávání, úpravy a přehrávání.
Možnosti DAW
Počítačové DAW mají rozsáhlé možnosti nahrávání, editace a přehrávání, některé mají také funkce související s videem. Například mohou poskytnout prakticky neomezený počet stop, na které lze nahrávat, dále polyfonii, virtuální syntetizátory nebo nástroje založené na vzorcích, které lze použít pro nahrávání hudby. DAW mohou také poskytovat širokou paletu efektů jako reverb, ale umí i zlepšit nebo měnit zvuky.
Existují také DAW pro mobilní zařízení, která mají zpravidla žurnalisté pro zpracování audia v terénu.
Jako softwarové systémy jsou DAW navrženy s mnoha uživatelskými rozhraními, ale obecně jsou založeny na kopii magnetofonu s vícenásobným záznamem, což usnadňuje technikům nahrávání a hudebníkům, kteří již používají magnetofony, seznámit se s novými systémy. Počítačové DAW tedy mají standardní rozvržení, které zahrnuje ovládací prvky přenosu, přehrávání, převíjení, záznam, kontroly stopy, mixér atd. Dalším běžným rysem je zobrazení vln.
Jednostopové DAW zobrazují současně pouze jednu (mono nebo stereofonní) stopu. Multitrackové DAW podporují operace na více stopách najednou. Stejně jako mixovací konzole má každá stopa nějaké ovládací prvky, které umožňují uživateli upravit gain, ekvalizaci a stereofonní posouvání zvuku na každé stopě. V tradičním nahrávacím studiu je dalším zařízením racková skříň, jejíž prvky jsou fyzicky zapojeny do audio signálu např. pro přidání reverbu, komprese atd.
DAW však může také nasměrovat software nebo použít zvukové pluginy (například plugin VST) ke zpracování zvuku na stopě. DAW jsou schopny mnoha stejných funkcí jako tradiční studiové nastavení a v posledních letech je téměř úplně nahradily.
Výhody DAW
Oproti klasickému nahrávání ve studiu má DAW tu výhodu, že jakékoliv chyby, smazání a podobné nepříjemnosti, se dají jednoduše vrátit jedním klikem tlačítka „Zpět“ a ušetří vám hodiny zbytečného opakovaného nahrávání toho samého.
DAW mají obyčejně nějakou formu automatizace, často vykonávanou přes “envelopes” (obálky). Obálky jsou procedurální linkové segmentové nebo křivkové interaktivní grafy. Čáry a křivky automatizačního grafu jsou spojeny nebo obsahují nastavitelné body. Vytvořením a úpravou více bodů podél tvaru vlny nebo kontrolních událostí může uživatel zadat parametry výstupu v průběhu času, např. hlasitost nebo panorama.
Automatizační data mohou být také přímo odvozena z lidských gest zaznamenaných kontrolní plochou nebo kontrolérem. MIDI je běžný datový protokol používaný pro přenos takových gest do DAW.
Nahrávání, úpravy a přehrávání MIDI se stále více začleňují do moderních DAW všech typů, stejně jako synchronizace s jinými zvukovými a/nebo video nástroji.
Ačkoli může takto vypadat práce s DAW softwary složitá, při vyzkoušení zjistíte, že zase tak hrozné není. Mezi DAW softwary patří například Garage Band od Applu nebo FL studio a mnoho dalších.