Burzovně obchodované komodity jsou mnohými neznalci považovány za těžký a lehce tajemný obor, jenž je výsadou výhradně těch nejzkušenějších odborníků.
V určitém smyslu je to pravda – vzhledem k poměrně vysokým nárokům na kapitál komodity spolehlivě odrazují úplné začátečníky. Na komoditních burzách proto obvykle najdeme zkušenější matadory, kteří se k nim dopracovali postupně a až poté, co začali někde jinde.
Část traderů spatřuje hlavní výhodu komodit ve skutečnosti, že jsou všude kolem nás a tvoří hmatatelnou součást našich životů – vezměte si třeba, že ráno vstanete, dáte si ke snídani toast se slaninou a vajíčkem a sklenicí pomerančového džusu k tomu, načež nasednete do auta a odjedete do práce, kde si ze všeho nejdříve dáte kafe s mlékem.
Již za tak krátkou dobu jste se setkali s několika stálicemi komoditních trhů – vepřovým masem, pomerančovým koncentrátem, ropou, kávou a mlékem.
Pojďme si pestrý svět burzovních komodit společně představit a říct si, co od nich lze očekávat, kdo s nimi obchoduje a jaké výhody mohou mít pro nás.
Co jsou to burzovní komodity?
Komoditní obchod jak jej známe dnes vznikl roku 1848, kdy byla zřízena burza Chicago Board of Trade (CBOT). Mezi další velké komoditní burzy se řadí CME, NYMEX a NYBOT.
Samotné komodity lze definovat jako základní zboží nebo suroviny, jenž se buď prodávají ve své původní podobě, nebo zpracovávají. Kupříkladu takovou kávu seženete v obchodě i samostatně, ale tabulka čokolády vznikne jen jako kombinace kakaa, cukru a mléka, zatímco stříbro najdete v malém množství ve vašem mobilním telefonu.
Jelikož na trhy vstupujeme jako malí retailoví obchodníci, komodity ve skutečnosti kupovat nechceme – právě z tohoto důvodu vznikly tzv. termínované kontrakty (futures). Jsou to jakési kontrakty na konkrétní objem komodity (např. 1 000 barelů ropy) a s pevně daným termínem, kdy má dojít k dodání suroviny, na níž je kontrakt vypsán.
Ale nebojte – nikdo od nás, retailových obchodníků, nebude vyžadovat, abychom v případě realizace kontraktu drželi ve sklepě stovky barelů ropy nebo několik set tun hovězího. Před vypršením kontraktu broker naši komoditní pozici neprodleně uzavře.
Hráči na komoditních trzích
Na komoditních burzách působí tři skupiny hráčů lišících se celkovou velikostí obchodů, obchodním stylem a důvody, proč na komoditních trzích vlastně působí.
V prvé řadě zde máme výrobce, pěstitele a zpracovatele komodit (tzv. Commercials), pro které komoditní burzy vlastně vznikly. Na burze působí jednoduše proto, aby zde prodávali svou vypěstovanou komoditu, nakupovali suroviny pro výrobu (např. zlatníci) nebo si pro svou produkci zajistili výhodné marže.
Na straně druhé jsou zde velcí hráči – komoditní a hedgeové fondy (tzv. Large Traders). Jsou to velká obchodní monstra, která na burzách působí s vidinou finančního zisku. Nepotřebují komoditu ke spotřebě ani z ní nic nevyrábí – nakupují jen proto, aby vydělali na cenových pohybech. Jejich chování se od chování Commercials samozřejmě výrazně liší.
No a někde mezi těmito dvěma mlýnskými kameny se nacházíme my – drobní spekulanti, retailoví tradeři (Small Speculators). My na komoditních burzách působíme taktéž s vidinou zisku, ale obchodujeme v mnohem menších objemech, než Large Traders.
Druhy komodit
Komodity lze rozdělit do čtyř kategorií, jež se liší cenou, objemem obchodů a jakousi investorskou prestiží.
Na prvním místě uvádíme kovy, mezi které patří např. zlato, stříbro, měď, hliník nebo platina. Občas se jim říká také tvrdé komodity. Tento druh se těší mimořádné oblibě během krizí (zejména zlato), ale mají jej rádi také fanoušci technologického průmyslu.
Druhou kategorii tvoří energetické komodity, kam patří např. ropa a její deriváty nebo zemní plyn. Ropa vždy byla, je a bude mimořádně zajímavým artiklem, jenž může šikovným investorům přinést obrovské zisky, ale méně zdatné pošle bez mrknutí oka do horoucích investorských pekel. Však se podívejte, co se s ní letos dělo.
Třetí kategorií jsou zemědělské, tzv. měkké komodity. Zde se řadí bavlna, kukuřice, káva, cukr, pomerančový koncentrát, pšenice nebo třeba kakao.
Poslední místo v našem seznamu patří masu nebo spíše hospodářským zvířatům. Zde patří např. vepřové, hovězí a jiné masité komodity. Spousta traderů má s touto kategorií morální problém – nechtějí považovat živé bytosti za burzovní zboží.
Proč s nimi obchodovat?
Jedním z hlavních „taháků“ komodit je jejich jakási hmatatelnost a bezprostřední provázanost s naší všední realitou.
Pokud vyletí nahoru akcie Tesly, Microsoftu nebo Amazonu, běžní lidé to příliš nepoznají. Pokud však vyletí nahoru cena ropy, pšenice nebo kávy, poznáme to všichni – zdraží nám benzín, chleba, ale také káva, bez které si spousta lidí nedokáže představit začátek svého dne.
Tato propojenost s realitou má jeden důležitý důsledek – cenami komodit se velmi obtížně manipuluje. Jejich vliv na běžný život milionů lidí po celém světě totiž jakoukoliv výraznější manipulaci prakticky znemožňuje.
Třetím, neméně důležitým důvodem je pak uživatelská přívětivost. Pokud obchodujeme akcie, máme k dispozici desítky tisíc titulů, z nichž se mnohým obchodníkům může zatočit hlava.
Svět komodit je však výrazně menší a snáze tak umožňuje najít si několik oblíbenců, na něž se pak můžeme v rámci obchodování zaměřit.