Na téma, co všechno potřebujete zařídit chcete-li se přestěhovat do UK, naleznete na webu tisíce článků, videí a návodů. Náš magazín se rozhodl usnadnit Vaše hledání a přinést Vám základní informace o tom, co a jak, spolu s užitečnými odkazy, chcete-li se přestěhovat do Velké Británie.
V tomto článku záměrně vynecháváme otázku pracovního poměru, zejména proto, že každý z nás to má/měl jinak. Někteří využívají pracovních agentur, jiní si najdou práci již z ČR a jedou na jistotu, někteří jedou do UK tzv. na blind a práci hledají až po příjezdu, někteří jedou do Anglie za studiem, jiní jako au-pair. Navíc pracovním trhem otřásla korona krize a hledání slušné práce ztížila. Počáteční situace může tedy pro každého vypadat různě. Nicméně následující postup doporučujeme všem bez rozdílu.
Bankovní účet
První věc, kterou doporučuji zařídit, je účet u Revolut nebo TransferWise. Revolut ani Transfer Wise není banka, ale než si v UK zařídíte řádný bankovní účet, ke kterému potřebujete mít britskou adresu, ideálně doloženou nájemní smlouvou nebo úředním dopisem, usnadní Vám spoustu problémů. Díky účtu můžete snadno měnit koruny na libry a další měny, neztratí se Vám tedy ani v budoucnosti např. při návštěvě rodné vlasti. Můžete si na něj z počátku nechat posílat výplatu a nestresovat se s rychlým zakládáním bankovního účtu. Což je výhodou zejména pokud již máte práci, ale nemáte stálé bydlení podle Vašich představ.
Pojištění
Před odjezdem doporučuji zařídit si cestovní pojištění, aspoň na několik týdnů či měsíců, než se v UK přihlásíte a najdete práci. Já osobně jsem si na doporučení mého finančního poradce zařídila pojištění na celý rok, které platí po celé Evropě u Direct. Vše můžete sami sjednat online, cena je příznivá a pojistit si můžete i manuální práci, rozhodně Vám to přinese pokoj na duši. Cestovní pojištění Vám doporučí i Vaše pojišťovna, ze které se budete muset odhlásit.
Nezoufejte, odhlášení ze zdravotní pojišťovny je poměrně snadné a lze vyřídit přes email. Stačí napsat na Vaši pojišťovnu, že si přejete ukončit zdravotní pojištění v ČR z důvodu přestěhování se do zahraničí. Pokud jste byli před odjezdem v ČR zaměstnáni, přiložte do emailu oskenovaný zápočtový list, který vám poskytl zaměstnavatel po ukončení pracovní smlouvy.
Máte-li již práci v UK přiložte kopii pracovní smlouvy, nemáte-li pracovní smlouvu, přiložte kopii cestovního pojištění. Odešlete email a pojišťovna se už o vše postará a v případě nejasností Vás sama kontaktuje. Jestli jste byli před odjezdem vedeni na Úřadu práce, napište i jim email a požádejte o vyřazení z evidence.
Bydlení
A teď ta nejdůležitější věc: střecha nad hlavou. Pokud jste si za svůj nový domov vybrali Londýn, připravte se na dlouhé hledání. Zejména proto, že si zřejmě nebudete moci dovolit bydlet sami, většina lidí žije ve spolubydlení v bytech či domech, a tak je zásadní otázkou to, jak si sednete s ostatními nájemníky dané nemovitosti. Upřednostňujete-li krajanský kolektiv, doporučuji se podívat na facebookové stránky Češi a Slováci v Londýně – Inzercia a porada nebo Češi a Slováci v Londýně.
Na těchto stránkách můžete narazit na prima ubytování a nemusíte se bát, že byste se doma nedomluvili, navíc se zde můžete komunity zeptat na veškeré otázky či akutní problémy, kterým můžete v průběhu svého pobytu v UK čelit. Pokud Vám ale nevadí multikulturní domácnost, doporučuji stránky SpareRoom, kde naleznete spoustu nabídek bydlení v jakémkoliv koutě Anglie.
NINO a Settlement Status
Jste-li bezpečně v Anglii a máte střechu nad hlavou, čekají vás další administrativní úkony, bez kterých se neobejdete. Mezi první z nich patří žádost o National Insurence number tzv. NINo, a o Settlement Status, který z důvodu odchodu UK z Evropské Unie potřebujete, abyste mohli legálně pracovat a žít na území Velké Británie. Začněte tím jednodušším – Settlement Status, respektive Pre-settlement Status. Rozdíl v těchto dvou statusech je v tom, že Settlement Status získáte až poté, co jste v UK žili po dobu 5 let.
Pre-settlement Status Vám bude udělen, pokud v UK pobýváte méně než 5 let a po 5 letech si zažádáte o Settlement Status. Nicméně postup pro získaní statusu je stejný v obou případech. Stačí Vám pouze platný cestovní pas a telefon s funkcí NFC (nemusí být nutně Váš). Vše jednoduše vyplníte z pohodlí svého domova na oficiálních stránkách GOV.UK, aplikace pro potvrzení Vaší totožnosti se jmenuje EU Exit: ID Document Check a je dostupná jak pro Android tak pro iPhone.
Dalším krokem je zřízení NINo, bez kterého Vás nikdo nezaměstná …. alespoň legálně ne. Ovšem díky kovidu je celý proces získání NINo zpomalen a zaměstnavatel jej po Vás nemusí vyžadovat hned. Pro získání NINo jste museli zavolat na National Insurance number application line na telefonním čísle 0800 141 2075, které je bezplatné a domluvit si schůzku na úřadě, kam jste následně museli osobně dorazit s potřebnými dokumenty. Nenechte se napálit, vyřízení NINo je bezplatné!
Dejte si tedy pozor na internetové stránky, které nabízí sjednání NINo za Vás. Na schůzku se musíte dostavit osobně, takže vlastně platíte za to, že vyřídí jeden telefonní hovor za Vás, na bezplatnou linku a naúčtují Vám za to nemalý peníz. Pro další informace se podívejte na oficiální stránky, jak zažádat o NINo. Pokud si s angličtinou nevěříte, zkuste požádat někoho známého, který by Vám schůzku domluvil a dostavil se na ni s Vámi. Ale z vlastní zkušenosti musím říct, že lidé na úřadě mluvili srozumitelně a jasně, a navíc byli velice ochotní.
Teď už se můžete začít radovat, protože máte vše za sebou a jediné, co Vám zbývá je založit si účet v bance. Jelikož máte účet pro převod měn, nemuselo Vás trápit rychlé získání důkazu o adrese – smlouva o pronájmu, daň z nemovitosti, účet za energie, úřední dopis či platný britský řidičský průkaz. Vybírat můžete z velkého množství bank dle vlastních preferencí.
Teď již Vám nic nebrání v tom si naplno užívat života ve Velké Británii, pracovat, objevovat a zažít spoustu nečekaného. Podělte se s námi na našem facebooku o vaše zážitky, co pro Vás bylo nejtěžší po příchodu do UK, co Vás naopak mile překvapilo? Narážíte na nějaké kulturní faux pas?