Po několika měsících, kdy jsme se všichni stranili ostatních a cestování bylo značně omezeno, se hranice většiny států opět otevírají. Nicméně jistotu, za jakých podmínek se budete moci vrátit domů, vám nikdo neposkytne. Jednotlivé země neustále přizpůsobují nařízení aktuální situaci a pravidla v oblasti cestování se v závislosti na tom mění. Proto vám přinášíme pár užitečných rad a odkazů.
Doporučená pravidla chování při cestování
Na vytoužené dovolené si to samozřejmě chceme užít co nejvíc. Ovšem neměli bychom se nechat unést uvolněnou atmosférou, a v zájmu vlastní bezpečnosti bychom měli dodržovat několik základních preventivních opatření:
- vyhýbat se vnitřním prostorám s vysokým počtem lidí,
- dodržovat bezpečnou vzdálenost 2 metrů od cizích osob,
- používat roušku v hromadné dopravě a uzavřených vnitřních prostorách,
- dodržovat hygienu rukou.
Pokud ve vaší cílové destinaci dodržují přísnější podmínky, tak se jimi řiďte. Chovejte se zodpovědně vůči sobě i vašemu blízkému okolí. Myslím, že si nikdo nechce z dovolené přivézt nic jiného než suvenýry a krásné opálení.
Cestování z Česka
Cestujete-li z České republiky, doporučuji se řídit mapou cestovatele Ministerstva zahraničí, kde získáte základní informace o nařízení v daných státech a to, jaké jsou podmínky pro vstup do daného státu. Od věci není zaregistrovat se do DROZD (Dobrovolná registrace občanů ČR při cestách do zahraničí). Tato služba vám bude poskytovat důležité informace a včas varovat před možným nebezpečím.
Cestujete-li zpět do ČR, opět zkontrolujte, zda se vracíte z bezpečné země, či ze země s určitým rizikem nákazy. Není vyloučeno, že během vašeho pobytu došlo ke změně. Opět doporučuji řídit se mapou cestovatele, kde se dozvíte, zda musíte po návratu nastoupit do karantény nebo podstoupit test na COVID-19.
Cestování z/do Velké Británie
Vracíte-li se do Velké Británie, zkontrolujte si nejprve, zda je země, kterou opouštíte, zařazena na seznamu výjimek. Tyto země jsou považovány za bezpečné, tudíž mezi nimi a VB můžete volně cestovat a nemusíte po návratu nastoupit 14denní karanténu. Pozor si dejte, pokud cestujete do jiných částí než Anglie, tzn. do Walesu, Skotska či Severního Irska, zde mohou platit jiná pravidla. Česká republika je od 29. srpna vyřazena ze seznamu, tudíž je povinné nastoupit 14denní karanténu.
Před vstupem do VB musíte vyplnit online formulář Passenger Locator Form, maximálně 48 hodin před samotným vstupem na území VB. Tento formulář je nutné vyplnit i v případě, že se na vás nevztahuje 14denní karanténa.
Cestujete-li z Velké Británie, doporučujeme si předem zjistit, jaké jsou podmínky pro vstup a jaká preventivní opatření v daném státě musíte dodržovat, a to nejlépe na oficiálních stránkách daného státu, nebo na stránkách gov.uk.
Jak to funguje na letištích
Zajímá vás, jak to funguje na letištích a v letadlech? Z vlastní zkušenosti můžu posoudit pouze let z Londýna do Prahy, letiště London Stansted a letiště Václava Havla v Praze. Domnívám se ale, že situace bude víceméně podobná i jinde. Na letišti musíte mít zakrytá ústa a nos rouškou, to samé platí v letadle. Jediná doba, kdy si můžete roušku sundat, je u pasové kontroly nebo v případě, že se potřebujete napít a najíst. Duty Free, obchůdky a restaurace jsou z velké části otevřeny, pokud byste potřebovali něco dokoupit.
Fronty se tvoří minimálně. Když jsme odlétali z London Stansted, bezpečnostní kontrola trvala pár minut. Nejvíce času nám zabralo projít koridorem, ohraničeným páskami, na jehož konci jsme byli rovnou odkázáni ke stanovišti, na kterém jsme byli jediní. Na letišti i v letadle všichni dodržovali nařízení a měli nasazené roušky. Po příletu do Prahy se utvořila malá fronta u pasové kontroly, která nyní neprobíhá skrz zautomatizované kontrolní brány. Mile mě však překvapilo, že fronta u pasové kontroly byla tvořena pouze lidmi z našeho letu. To samozřejmě nemusí být vždy pravda, bude záležet na čase vašeho příletu a letovém provozu.
Při návratu do Londýna jsme na letišti Václava Havla prošli rychle pasovou kontrolou. Zpoždění jsme nabrali až při bezpečnostní kontrole, která je na Terminálu 1 těsně před letištní bránou. Jelikož jsme, stejně jako většina cestujících, dorazili před bránu chvíli před odletem, utvořila se zde delší fronta a jen tak tak jsme stihli projít včas, aby nás letový personál bez problémů pustil do letadla. Pokud jste jako my, a nechce se vám vysedávat v prostorách brány, protože zde není občerstvení, tak si to dobře rozmyslete a radši nechoďte na poslední chvíli. Tyhle problémy vás ovšem nečekají, pokud odlétáte z Terminálu 2, kde je bezpečnostní kontrola hned za vstupním turniketem.
COVID-19 cestování v Evropě a ve světě
Ať už se rozhodnete cestovat kamkoliv, z jakéhokoli důvodu, doporučujeme si zjistit, jaká je aktuální situace v dané oblasti. Ačkoli daná země spadá do bezpečných států, může v některých jejích částech docházet k navýšení počtu případů. Na stránkách ECDC (European Centre for Disease Prevention and Control) naleznete aktuální informace o počtu nových případů nemoci COVID-19 a aktualizovanou mapu Evropy, která data vyobrazuje na regionální úrovni. Pokud cestujete mimo Evropu, poskytuje ECDC i globální informace o počtu nakažených koronavirem.
Stay safe a nezapomeňte si přibalit desinfekci.