V této nejisté době, poznamenané světovou pandemií, která změnila pracovní trh, a s blížícím se brexitem se návrat do rodné vlasti jeví jako rozumné řešení. Připravili jsme tedy pro vás přehled toho, co budete muset zařídit, rozhodnete-li se pro definitivní návrat do České republiky z Velké Británie.
Pokud si chcete ušetřit starosti s vyplňováním spousty formulářů a jejich vyhledáváním, je nejjednodušší mít otevřený účet na HRMC, kde získáte všechny potřebné informace, čísla, data, formuláře. K otevření účtu je nutné nechat si ověřit identitu. Pokud účet nemáte, nebo si jej nechcete zřídit, budete se muset k formulářům vydat složitější cestou.
Záznam o příspěvcích do zdravotního pojištění (National Insurance contribution)
Pro získání záznamu o příspěvcích do zdravotního pojištění musíte zažádat o formulář CA3916. K vyplnění formuláře budete potřebovat:
-
-
- přesné datum, od kdy jste rezidenty Velké Británie,
- data všech období samostatné výdělečné činnosti, která jste ve Velké Británii měli za poslední 3 roky,
- podrobnosti o všech obdobích zaměstnání, která jste ve Velké Británii měli za poslední 3 roky, včetně:
- adresy zaměstnavatele,
- data, kdy jste byli zaměstnáni,
- datum posledního období příspěvku pro uchazeče o zaměstnání (Job Seeker‘s Allowance), pokud jste obdrželi JSA mezi posledním pracovním obdobím a nyní,
- doklad o vašich příjmech z posledního zaměstnání, například konečnou výplatní pásku nebo formulář P60/P45, zpravidla oba tyto formuláře, podle toho, kdy jste skončili v práci, a budete ho potřebovat pro české úřady:
- formulář P60 vám vydá zaměstnavatel po 6. 4., tj. po skončení daňového roku v UK, v tomto formuláři jsou shrnuty vaše celkové příjmy za celý rok,
- skončíte-li v práci před 6. 4., zaměstnavatel vám vydá formulář P45, kde budou spočítané vaše dosavadní příjmy za období od 6. 4. předešlého roku do dne, kdy práci opouštíte,
- dokument uvádějící důvod, proč jste odešli (například dopis o ukončení smlouvy).
Formulář můžete vyplnit dvojím způsobem, online nebo poštou. Rozhodnete-li se formulář poslat poštou, je nutné vyplnit pdf, které ovšem nelze jen zčásti vyplněné uložit – musíte jej tedy vyplnit najednou. Než začnete, ujistěte se, že máte všechny potřebné dokumenty po ruce.
-
Daňový formulář P85
- Zažádejte o vrácení přeplatků na daních z příjmů. Budete potřebovat vyplnit formulář P85 a k němu přiložit část 2 a 3 vašeho formuláře P45, který získáte od svého zaměstnavatele nebo od Jobcentre Plus, pobíráte-li JSA. Formulář P85 můžete opět odevzdat dvěma způsoby: online nebo poštou.
- Přeplatek na daních vám bude vyplacen formou šeku. Pokud se nechcete obtěžovat s šekem a stále se nacházíte ve Velké Británii, můžete originální šek poslat zpět s dopisem, že si přejete poslat peníze převodem na váš účet a doplníte údaje o vašem bankovním účtu.
- Pokud se již nenacházíte ve Velké Británii, může být šek vyplacen někomu jinému vaším jménem, a to tzv. kandidátovi. Šek lze vyplatit pouze na účet vedený pod vaším jménem či jménem kandidáta. V nejhorším případě je tu možnost obrátit se na svou českou banku s dotazem, zda může šek proplatit. V tomto případě však musíte počítat s poplatky.
-
Samostatně výdělečná činnost
- Pokud jste ve Velké Británii podnikali nebo byli obchodními partnery, potřebujete navíc ještě vyplnit Self Assessment tax returns. Rozhodnutí, zda svůj business ukončíte, nebo budete pokračovat z České republiky, je na vás. V Česku budete muset doložit příjmy za předešlý rok, tj. od 6. 4. předešlého roku do 5. 4. letošního roku.
- Pokud jste ukončili činnost po 6. 4. letošního roku, např. v červnu, musíte si zažádat o formulář U1 s výpočtem všech příjmů od 6. 4., tj. od začátku aktuálního daňového období. K tomu budete muset dodat veškeré doklady spojené s podnikatelskou činností. O formulář zpravidla žádáte poštou. Tato procedura zabere za normálních okolností 3 až 6 měsíců.Chcete-li se tomu vyhnout, existují dva možné způsoby:
-
- mít otevřený účet na HRMC, kde najdete veškeré informace, které úřady v Česku budou potřebovat
- zažádat z Česka přes Správu sociálního zabezpečení formulářem SED040, který si vyžádá formulář S041 z UK.
-
Tak jako tak, budete muset po skončení daňového období ve Velké Británii, tj. 5. 4. následujícího roku, podat daňové přiznání ve VB i přesto, že už jste např. půl roku v Česku.
-
-
Dávky v nezaměstnanosti
- Pokud máte nárok na JSA a jste v době vašeho odjezdu nezaměstnaní, nebo budete ukončovat pracovní poměr, nezapomeňte zažádat o podporu v nezaměstnanosti ještě ve Velké Británii. Platí totiž, že dávky v nezaměstnanosti poskytuje stát, ve kterém jste vykonávali poslední činnost. Zda máte nárok na podporu, můžete snadno zjistit pomocí jedné z kalkulaček na oficiálních stránkách VB.
-
JSA můžete zatím (do 31. 12. 2020) pobírat v Evropském hospodářském prostoru nebo ve Švýcarsku po dobu až 3 měsíců, pokud:
-
-
- na něj máte nárok v den, kdy jedete do zahraničí,
- jste se zaregistrovali jako uchazeč o zaměstnání minimálně 4 týdny před odjezdem,
- hledáte práci ve Velké Británii až do dne, kdy odjedete,
- odcházíte hledat práci do zahraničí,
- zaregistrujete se na ekvivalentním pracovním úřadě v zemi, do které se chystáte,
- dodržujete pravidla jiné země týkající se registrace a hledání práce.
-
Pro podrobnější informace a potřebné formuláře se obraťte na nejbližší Jobcentre Plus.
Další drobnosti, které by vám neměly uniknout
Než Velké Británii nadobro zamáváte, měli byste se ujistit, že jste se odhlásili ze všech služeb, jakými jsou odběr plynu, elektřiny, vody, dále internet, paušál, předplatné oblíbeného magazínu. Dále se odhlaste z místního Tax Councilu, od vašeho obvodního lékaře, zubaře a gynekologa.
Na škodu není zajistit přesměrování pošty k vašemu dobrému známému, zejména v případě, že očekáváte důležité dokumenty. Pokud jste po finanční stránce vypořádáni se všemi závazky, můžete zrušit váš bankovní účet, debetní a zejména kreditní karty. Prodáváte-li svůj starý vůz, nezapomeňte zrušit pojištění, to samé platí u dalších pojistných smluv, které už vám k ničemu nebudou.
Nezapomeňte také zrušit veškeré předplatné, které již nebudete využívat – fitness pass, Oddbox, odhlásit se z knihovny, popřípadě vrátit všechny knížky.
Pokud se stěhujete i s domácím mazlíčkem, nezapomínejte, že za něj musíte vyřešit několik úkolů. Váš psík či kočka by před odjezdem měli mít mikročip, platné očkování proti vzteklině (starší než 21 dnů), cestovní pas nebo zdravotní certifikát vystavený Státní veterinární správou. Pokud mazlíček necestuje s vámi, ale o jeho převoz se stará specializovaná agentura, je nutné, aby měl potvrzení od veterináře o dobrém zdravotním stavu. Pro podrobnější informace můžete navštívit stránky Státní veterinární správy.
Po návratu do České republiky
Zdravotní pojištění
Vaše první úřední cesta by měla vést na zdravotní pojišťovnu, kde se musíte znovu evidovat do systému. Budete také muset doložit, že jste po dobu odhlášení ze zdravotní pojišťovny byli pojištěni jiným způsobem. K tomu vám poslouží formulář CA3916, v nejhorším případě můžete použít veškeré výplatní pásky z období, kdy jste byli zaměstnáni.
Nebudete-li schopni některý měsíc doložit, budete muset doplatit zdravotní pojistné v ČR. Určitou „výhodou“ v tomto případě je, že zaplatíte pouze pojistné za dané období, penále v tomto případě nehradíte.
Úřad práce
Pokud nemáte v České republice jistotu zaměstnání, doporučuji se nahlásit na Úřad práce, který vám může s hledáním práce pomoci. I v případě, že nedostanete žádnou podporu v nezaměstnanosti, bude za vás ÚP platit sociální a zdravotní pojištění, což je samo o sobě výhodou.
Na Českou správu sociálního zabezpečení po návratu nemusíte nic ohlašovat.