V pondělí dne 9. listopadu 2020 vydala americká multinárodní farmaceutická společnost Pfizer prohlášení, že její vakcína proti COVID-19 nemoci dosáhla ve třetí fázi testování úspěšnosti 90 %.
Jedná se o pozoruhodné výsledky, které neočekávali ani ti největší optimisté. Za úspěch by se totiž daly považovat i výsledky mírně překračující 50 %.
V reakci na tuto zprávu zalila globální trhy vlna pozitivity. Investoři nelenili a přelili své finanční prostředky z bezpečnějších aktiv do těch rizikovějších, v čehož důsledku zaznamenaly trhy po celém světě úctyhodný růst.
Pondělní vývoj na akciových trzích staví také na převážně pozitivním přijetí skutečnosti, že se novým americkým prezidentem stane kandidát z řad demokratů Joe Biden, od něhož si mnozí slibují hlavně návrat k vyzpytatelnějšímu prezidentství.
Investoři se navíc vzhledem k patové situaci v americkém Senátu již ani nemusí tolik obávat hrozby zvýšení korporátních daní a nových regulací, které by mohly budoucí vývoj výrazně přiškrtit.
Nadšení na globálních trzích
Pozitivní výsledky se přitom netýkají pouze amerického akciového trhu, byť se index S&P 500 v době psaní tohoto článku pohybuje na rekordních úrovních.
Skokový růst o necelých 5 % vykazuje také londýnský index FTSE 100, zatímco japonský Nikkei se dostal na historické 29leté maximum.
Výrazný nárůst zaznamenaly také komodity, přičemž ropa Brent povyskočila o rovných 8 %.
Důvody pondělního rapidního růstu však kromě vakcíny lze hledat i v událostech minulého víkendu, kdy vyšlo najevo, že se vítězem amerických prezidentských voleb stal Joe Biden.
Klíčovými body jsou zde větší stabilita a předvídatelnost spolu s pravděpodobností, že se Trumpem posilovaná obchodní válka mezi Čínou a USA pomalu chýlí ke svému konci.
Trhy se v současné době vezou na vlně naděje, že se negativní důsledky koronaviru na světové ekonomiky podaří jednoduše potlačit tím, že se spousta lidí nechá naočkovat.
Pondělní vývoj má i své poražené
Nadšení se však nerozlilo zcela do všech koutů investičního světa. Příliv financí do akcií logicky způsobil odliv kapitálu z aktiv vnímaných jako bezpečné přístavy.
Například zlato v době psaní článku ztrácelo zhruba 4,5 %, zatímco stříbro se propadlo až o 5,6 %.
Pozitivní novinky, jež nás přiblížily ke konci koronavirové krize, navíc také zapříčinily propad akciových titulů, které z globální pandemie profitovaly.
Operátor videohovorů Zoom, jehož aplikace zaznamenala výrazný nárůst z důvodu přesunu konferencí ze zasedacích místností do obývacích pokojů zaměstnanců, zaznamenal propad o 15 %.
Poklesům se nevyhnuli ani američtí giganti Amazon a Microsoft.
Z obecného hlediska se však pondělní vývoj na trzích dá považovat za žádanou vzpruhu pro investory z celého světa. Doufejme, že se jedná o začátek další dlouhé býčí éry.
Nicméně navzdory všem zprávám je nutné si uvědomit, že nás k definitivnímu konci krize ještě čeká pořádný kus cesty.
Počty lidí nakažených COVID-19 příbývá, stejně tak hospitalizovaných a globální ekonomiku drtí přísná opatření, která decimují podnikatele všech velikostí i zaměření.
Co se však týče roku 2020 jako takového, nutno podotknout, že nějaké pozitivní zprávy již byly opravdu žádoucí.