Evropská unie (EU) je jedinečná politická a ekonomická unie, která během posledních několika desetiletí transformovala Evropu. Začala jako vizionářský projekt na podporu míru a hospodářské spolupráce po druhé světové válce a vyvinula se v mocný subjekt s významným globálním vlivem.
Počátky Evropské unie
Myšlenka evropské integrace se zrodila z trosek druhé světové války s primárním cílem zabránit budoucím konfliktům. V roce 1951 podepsalo šest zemí – Belgie, Francie, Německo, Itálie, Lucembursko a Nizozemsko – Pařížskou smlouvu, která založila Evropské společenství uhlí a oceli (ESUO). Tato smlouva měla za cíl kontrolovat tyto kritické průmysly a podporovat hospodářskou závislost, čímž by se válka mezi členskými státy stala méně pravděpodobnou.
Vývoj EU
Na úspěch ESUO navázalo stejných šest zemí podepsáním Římských smluv v roce 1957, které vytvořily Evropské hospodářské společenství (EHS) a Evropské společenství pro atomovou energii (EURATOM). EHS mělo za cíl vytvořit společný trh a celní unii, podporující volný obchod a hospodářskou integraci.
Během let se evropský projekt rozšířil jak co do rozsahu, tak co do počtu členů. Jednotný evropský akt z roku 1986 položil základy pro vytvoření jednotného trhu, zatímco Maastrichtská smlouva z roku 1992 formálně založila Evropskou unii, zavádějící nové oblasti spolupráce, jako je zahraniční politika a spravedlnost.
Zavedení eura v roce 1999 znamenalo další významný milník, poskytující společnou měnu mnoha zemím EU a dále posilující hospodářské vazby.
Růst členství
EU se rozrostla ze svých původních šesti členů na 27 zemí. Proces rozšíření začal v roce 1973 přistoupením Dánska, Irska a Spojeného království. Následná rozšíření přivedla v 80. letech do unie jižní evropské země jako Řecko, Španělsko a Portugalsko a v 2000. letech středoevropské a východoevropské státy jako Polsko, Maďarsko a Českou republiku.
Dnes EU zahrnuje různorodou škálu zemí, z nichž každá přináší do unie svou jedinečnou kulturu a silné stránky.
Současní členové Evropské unie
K roku 2024 Evropská unie zahrnuje následujících 27 členských zemí:
1. Rakousko
2. Belgie
3. Bulharsko
4. Chorvatsko
5. Kypr
6. Česká republika
7. Dánsko
8. Estonsko
9. Finsko
10. Francie
11. Německo
12. Řecko
13. Maďarsko
14. Irsko
15. Itálie
16. Lotyšsko
17. Litva
18. Lucembursko
19. Malta
20. Nizozemsko
21. Polsko
22. Portugalsko
23. Rumunsko
24. Slovensko
25. Slovinsko
26. Španělsko
27. Švédsko
Závěr
Evropská unie ušla dlouhou cestu od svých počátků jako poválečný mírový projekt. Dnes stojí jako svědectví o síle spolupráce a integrace, hrající klíčovou roli v globální politice a ekonomice. Cesta EU od šesti zakládajících členů k unii s 27 zeměmi ukazuje trvalou přitažlivost jednoty a spolupráce při řešení společných výzev.