Jak si zajistit finanční nezávislost je otázka, kterou si klade snad úplně každý. Je to skvělá věc, která vám umožní dělat vše, co si přejete. Cesta však bývá zpravidla trnitá a zdlouhavá a v Česku se nám zatím bohužel nedaří toho moc dosahovat. Jednak proto, že platy nejsou dostatečně vysoké a rostou pomaleji než ceny všeho ostatního. Jednak proto, že Čech si raději půjčí peníze, aby měl všechno hned, než aby si na to našetřil nebo vydělal. Většina či skoro všichni se zadlužujeme a finanční nezávislost je fuč. Zadlužováním se dávají Češi vydělat pouze bankám.
Od zadlužování k vydělávání
Přesto se k finanční nezávislosti můžeme dopracovat. Není to vždy jednoduchá cesta, ale je reálná. Tak jako ve všem, i v osobním životě je vše o nastavení vlastních priorit: Zda se radši finančně zadlužit kvůli domu, autu, rodině a pak to nějak finančně „plácat“ od výplaty k výplatě nebo se většiny toho na nějakou dobu vzdát. Užívat život, jaký je, bez zbytečného stresu, s nějakým tím přivýdělkem bokem. Postupně si na své sny šetřit nebo nechat své vydělané peníze vydělávat.
Ve světě, a tudíž i Čechům, je k dispozici nepřeberné množství služeb, které mohou využít k získání své finanční nezávislosti.
Zde je přehled 150 aplikací a stránek, které vám mohou přinést extra cash.
Kromě typických českých webů jako Annonce nebo Aukro se nabízí i další zahraniční firmy, kde můžete prodávat své staré věci:
Amazon Fullfilment, eBay, Wish, Bookscouter, Dealo, Craiglist, Charish, Vinted, Letgo, Facebook marketplace, Bookoo, Decluttr, Offerup, Tradesy, poshmark.
Jste-li spíše kreativní osobnosti v online světě, pak se nabízí Fiverr (osobně vyzkoušený), Filmless, Upwork, Zeel, Fancy Hands, Spare5.
Pro ručně zdatné a kreativní lidi jsou k dispozici weby jako: Amazon handmade, ArtFire, Zibbet, Redbubble, Folksy, Society6, Turning Art, ArtYah, Zazzle, Yokaboo, Saatchi, CafePress, Etsy, Cargoh, Uncommongoods, Aftcra, Rubylane, Spoonflower.
se spíše věnujete psaní, pak by vás mohly zaujmout stránky: Kindle Direct Publishing, Lulu, iBooks Author, Blurb, Smashwords, NookPress. Pro psaní blogů třeba: Listverse, MentalFloss, ProBlogger, Contently a pro korektury Scribendi, Gramlee, Scribbr, Proofread anywhere.
Zajímáte-li se o investování, mohly by vás zajímat aplikace jako eToro (osobně vyzkoušeno), Finecobank.
A seznam jde mnohem dál. Prohlédněte si jej v originálním obrázku i s anglickým článekem. Je možné, že některé z aplikací budou mít i českou konkurenci, ale zvládáte-li jazyk, pak expanze do zahraničí či využití zahraničních aplikací je logickou cestou.
Z mých vlastních zkušeností bych vyzdvihl Amazon Fullfilment, Fiverr a eToro. Všechny 3 služby fungují velmi dobře a seriózně, byť dle vlastních pravidel, ale přivýdělek z nich při rozumném a aktivním přístupu a vlastním marketingu je téměř jistý. V případě eToro jakožto investiční aplikace můžete o peníze bohužel i přijít. O investování ale více v jiném článku.