Andrea Vytlačilová je mladá česká módní návrhářka, studentka Central Saint Martin v Londýně, která se vydala za pracovními zkušenostmi do módních domů po celém světě. Patří mezi ně například Acne Studios, Marc Jacobs a Kenzo. Po roce cestování, které započalo v Londýně, se nyní vrací zpět se svojí výstavou: Na konec světa a zpět ke kořenům.
Na začátku roku 2020 byla zařazena do prestižního žebříčku 30 pod 30 časopisu Forbes Česká republika. V současné době je v posledním ročníku studií se svou závěrečnou kolekcí a multidisciplinárním projektem My Bohemian Tale, ve kterém se věnuje českému kulturnímu dědictví a snaze znovuoživit upadající textilní průmysl a tradiční řemesla.
Na konec světa a zpět ke kořenům je příběh kreativní cesty, která započala v Londýně a pokračovala napříč světem. Výstava módy a volného umění mapuje vývoj mladé dvojice Andrey Vytlačilové a výtvarného umělce Josefa Zlamala. Ten se k Andree cestou přidal a společně začali vytvářet díla, která reprezentovala jejich umělecký a osobní posun.
Tato osobní změna byla podmíněna zkušenostmi, které získali během života ve Švédsku, Spojených státech a Francii, ale i po návratu do Londýna. A také díky znovu nalezenému spojení s jejich českými a evropskými kořeny. Společně nahlížejí na problematiku hledání identity skrze umělecké vyjádření a kreativitu.
Poté, co Andrea vytvořila vítězný návrh šatů pro umělce Graysona Perryho v červnu roku 2018, rozhodla se opustit Londýn a získat zkušenosti v módním průmyslu po celém světě. Během svého putování si vyzkoušela práci v módních domech.
Grayson Perry o spolupráci s Andresou řekl; „Od chvíle, kdy jsem viděl první náčrtky, jsem věděl, že oblečení, které pro mě Andrea dělá, bude něco zvláštního. Od samého začátku chápala mě a moje požadavky na šatník. Poskytla ambiciózní a krásně provedený design, který mohu zapojit! Její řemeslné zpracování a řízení času jsou prvotřídní. Je to jeden z mých nejoblíbenějších outfitů za patnácti let, co pořádám tento kurz, a vždy mě oslní, kdykoli jej nosím.“
Josef Zlamal, narozený ve Šternberku, se řadí mezi mladé talenty české současné umělecké scény. Jeho díla byla vystavena vedle věhlasných jmen současného umění, ale také klasických mistrů (např. Otto Dixe, Lucase Cranacha, Daniela Richtera a Marca Quinna) v soukromých i státních institucích (Power Station of Art, Shanghai a Museum der bildenden Künste v Lipsku). Josefovy malby, kresby, sochy a filmy konfrontují diváka se světem nejistoty. Hledá světlo skrze temnotu. Nabízí nový pohled na historii a geopolitické problémy, které jsou propojeny s existencí jedince.
Jejich společnou tvorbu můžete nyní vidět i v Českém centru v Londýně.
Datum konání výstavy: 25. září 2020 – 3. ledna 2021
Galerie Vitrínka, České centrum Londýn, 30 Kensington Palace Gardens, Londýn, W8 4QY
zdroj a foto: CzechCentre