Jejich nástup způsobil na finančních trzích hotové zemětřesení. Najednou zde byla k dispozici platidla, jež nespadala pod žádnou banku, nepodléhala žádným kontrolním orgánům a nabízela svobodu, o níž se finančnímu světu sešněrovanému nejrůznějšími pravidly a konvencemi předtím ani nesnilo.
Řeč je samozřejmě o kryptoměnách, které tu s námi jsou již od roku 2009, kdy vznikla nejvýznamnější digitální měna současnosti.
Přestože se první pokusy o zavedení elektronických peněz datují již do druhé poloviny 20. století, byl to právě Bitcoin, co odstartovalo celou kryptoměnovou mánii a nabídlo investorům nový, byť poměrně rizikový a nevyzpytatelný typ aktiva.
Co jsou to kryptoměny, jak fungují, kolik jich existuje, jaké jsou jejich výhody a jak je to v jejich případě s bezpečím? Odpovědi najdete v dnešním článku.
Co jsou to kryptoměny?
Kryptoměny jsou jednoduše elektronickými penězi. Vznikly jako alternativa k běžným platidlům, jež jsou vázány na banky a kontrolní úřady a které již dnes mnozí považují za zkostnatělý přežitek z dávných dob před globální digitalizací.
Za vznikem vůbec první kryptoměny, Bitcoinu, stojí tajemný vývojář jménem Satoši Nakamoto. To, že se počátky tohoto aktiva datují do roku 2009, není žádná náhoda. Svět se v té době potýkal s globální finanční krizí, jejíž důsledkem byl mimo jiné nárůst averze investorů a široké veřejnosti ke klasickým platidlům.
Mezi nejčastěji skloňované důvody vzniku kryptoměn patří transparentnost, zrychlení převodů finančních prostředků a zvýšení celkové bezpečnosti finančního systému. Lze k nim přidat i jakýsi vzdor vůči zavedeným finančním pořádkům a všem jejich zjevným i skrytým nedostatkům.
V neposlední řadě zde máme i anonymitu, kdy převod finančních prostředků vyžaduje jen minimální či vyloženě nulové informace o jejich vlastníkovi.
Jak kryptoměny fungují?
Jak už je u veřejně obchodovaných aktiv zvykem, cenu jednotlivých kryptoměn udává nabídka a poptávka. To jednoduše znamená, že čím více lidí má o danou kryptoměnu zájem, tím vyšší bude její tržní hodnota.
U většiny kryptoměn platí, že fungují na základě sofistikovaného systému, jehož se účastní i samotní majitelé kryptoměn. Ti si jednotlivé měny mohou posílat mezi sebou a skladovat je ve svých telefonech, počítačích nebo kryptoměnových peněženkách.
Centrálním prvkem je zde tzv. blockchain, což je ve zkratce speciální druh databáze, v níž se v řetězcích ukládají informace. Jednotlivé bloky musí být schváleny decentralizovanými ověřovateli, přičemž po uložení informací je již nelze nijak modifikovat.
Zcela jistě jste již slyšeli o tzv. těžbě kryptoměn, kdy pomocí výpočetního výkonu svého počítače tyto bloky znaků „těžíte“ a získáváte za to odměnu.
Kryptoměny dnes můžete koupit ve specializovaných směnárnách. Zmíníme např. Coinbase, Simplecoin nebo Bitbeli. Pokud Vás více než samotný nákup zajímají cenové spekulace, můžete s nimi obchodovat u nejrůznějších brokerů, i když nejčastěji pouze ve formě CFD.
Kolik kryptoměn existuje?
Od prvopočátků kryptoměn jsme již ušli pořádný kus cesty. Dnes už jich máme tisíce. Mezi nejznámější z kromě Bitcoinu patří Tether, Ethereum, Litecoin, Monero, Ripple, Dash, Tron, Bitcoin Cash a další.
Nutno podotknout, že tržní hodnota spousty z nich je v současnosti zcela mizivá. Pokud by Vás napadlo, že jednoduše investujete do nějaké nové mince a počkáte, až její hodnota vystřelí vzhůru, musíme Vás zklamat – více než dvě třetiny takovýchto ICO (z angl. Initial Coin Offering) skončí propadem hodnoty kryptoměny až na nulu.
Tato kryptoměnová obdoba obchodování tzv. penny stocks je mimořádně rizikovou záležitostí a k úspěchu zde budete potřebovat spoustu znalostí, železné nervy a notnou dávku štěstí.
Jaké jsou výhody kryptoměn?
Hlavní faktorem odlišujícím kryptoměny od ostatních platidel je absence centralizovaného řídícího orgánu. Jednotlivé měny tak nejsou kontrolovány vládami ani jinými institucemi.
S tím se pojí i absence prostředníků, neboť jednotliví uživatelé zde spolu komunikují přímo prostřednictvím P2P sítí.
Dalším lákadlem je skutečnost, že pro kryptoměny neexistují hranice. Je možné je okamžitě zaslat někomu, kdo se nachází na druhém konci světa, a to bez čekání na zdlouhavé vyřízení platby a bez tučných poplatků.
Veškeré transakce jsou téměř anonymní, nikoliv však nevystopovatelné. V každém případě platí, že se zde pracuje s menším množstvím citlivých osobních údajů.
A na závěr zde máme faktor, jež spoustě bezpečnostních expertů dělá vrásky na čele.
Mimořádně silné šifrování je zárukou toho, že je kryptoměny takřka nemožné prolomit. Slovo „takřka“ však nemusí nutně znamenat „vůbec“.
Kryptoměny, bezpečí a kriminalita
Spolu s nárůstem popularity kryptoměn se bohužel vyrojila spousta podvodníků snažících se vytáhnout kryptoměny z kapes nic netušících uživatelů. Tento problém lze vyřešit offline kryptoměnovou peněženkou, díky níž své kryptoměny budete mít neustále u sebe a mimo online sítě.
Pseudoanonymita kryptoměn však z tohoto platidla dělá ideální prostředek k financování nejrůznějších ilegálních aktivit, jako je např. obchod se zakázaným zbožím, kuplířství, vydírání, ransomware nebo i terorismus. Např. u zmiňovaného Monera platí, že jsou veškeré transakce s ním zcela anonymní.
Závěrem
Navzdory těmto skutečnostem však kryptoměny zůstávají finančním nástrojem, se kterým se musí do budoucna počítat.
Čas ukáže, zdali zůstanou převážně spekulativními aktivy, nebo se stanou stejně rozšířenými platidly, jako např. dnešní americký dolar nebo euro.