Je freelancing naše budoucnost? Mnoho lidí na světě chce ukončit svou pracovní činnost, protože se necítí svobodní. Jsou frustrovaní ze svého zaměstnání, ze šéfa nebo z jakýchkoliv jiných důvodů. Takoví lidé často přemýšlí, co udělat jinak. Najít si novou práci? Začít něco vlastního? Je to vždy dilema, se kterým se každý musí poprat sám.
Na druhou stranu je směšné, jak se mnoho společností chlubí, kolik lidí zaměstnávají. Přestože dávají lidem práci, a tím i peníze na živobytí, je možné také říci, že tyto společnosti vytvářejí ovce. Víc zaměstnanců, více ovcí. Není důvod se něčím takovým chlubit. Stejně tak mnoho společností přemýšlí, jak ušetřit nějaké peníze a je jedno jak a kde. Uspořit peníze na zaměstnancích je jednou z možností a zpravidla tou první, kterou každý manažer v kritické situaci navrhne. Koneckonců jemu záleží na jeho pozici a na chodu firmy. Ne vždy však tito lidé musí ztratit své zaměstnání.
Mohou změnit své působení ve firmě, dostanou svobodu a možnost začít profesionální kariéru jako freelancer v odvětví, které dobře znají. Otevře se před nimi více možností a šancí začít vlastní podnikání se znalostmi, které již získali. Zároveň jim takový přístup pomůže profesionálně i osobně posunout se kupředu.
A benefit pro firmu? Freelancer usiluje o to, aby svou práci dokončil co nejlépe a co nejdříve, protože všichni toužíme jít domů a věnovat se tomu, co máme rádi. Firemní prostory většinou nejsou místem, kde by lidé chtěli trávit svůj čas a život. Freelancing dává lidem možnost vykonat práci pro firmu v době, která jim vyhovuje, samozřejmě za předpokladu, že na to firma přistoupí.
Vlády většinou podporují velké společnosti, protože ty zaměstnávají velké množství lidí, kteří tím pádem dostávají peníze a jsou zajištěni. Nemusí to ale takto zůstat navždy. Podporovat malé společnosti a freelancery může znamenat víc hotové práce, více pracovních pozic, a ačkoliv to bude znít paradoxně, tak i snížení závislosti těchto podnikatelských subjektů na státu. To přináší snížení objemu peněz, které stát investuje do podnikání. Pracovití lidé si totiž najdou způsob, jak si na živobytí zpravidla vydělat.
Bude-li více přátelských společností vůči freelancerům, může být k dispozici více pracovních příležitostí. Také přístup manažerů vůči lidem, kteří pro ně pracují, se obvykle výrazně zlepší. Nebude-li si manažer vážit práce freelancerů, je velmi pravděpodobné, že práci, kterou chce mít hotovou, nikdy hotovou mít nebude, nebo že po každém dokončeném úkolu bude hledat jiného freelancera, protože ten stávající s ním již nebude mít zájem spolupracovat. Samozřejmě to platí i obráceně. Lidé se začnou vzájemně respektovat a více se profesionalizovat. To může mít pozitivní důsledky na odměnu freelancerů. Ztratit klienta či dodavatele pro ně může mít fatální následky.
Bez ohledu na stávající náborové zvyky firem může najímání freelancerů být jednodušší, rychlejší a flexibilnější. Nemusíte utrácet za zaměstnance. Firma si najde schopného freelancera se zkušenostmi, které požaduje. Ten vykoná potřebnou práci v potřebném čase za domluvenou sumu a firma nemusí utrácet peníze za jeho pobyt ve firmě nebo za prostor, který by jeho židle jinak zabírala. Freelancer udělá svoji práci a jde dál. Společnosti získají flexibilní pracovní sílu na období, kdy mají hodně práce, a to bez zbytečných komplikací. Stejně tak freelancerové využijí volnější období k tomu, aby se věnovali vlastním projektům, dopřáli si dovolenou nebo pracovali pro někoho jiného, a to bez zbytečné byrokracie.
S rozvojem freelancingu se může objevit spousta příležitostí pro inovativní projekty a lepší a pozitivnější budoucnost. Je pravděpodobné, že většina freelancerů naváže spolupráci mezi sebou k dosažení vlastních profesních i osobních cílů. Tím mohou vytvořit jedinečné organické prostředí s rostoucím potenciálem na pracovním trhu.