Pojďme rovnou na věc. Byla to bomba! Totální pecka! Naprosto dokonalé představení, které do Bratislavy přivezl Jean-Michel Jarre, přilákalo mnoho fanoušků tohoto francouzského skladatele a krále elektronické hudby a zároveň vytvořilo neuvěřitelnou hudební spolupráci s rockovým kytaristou a členem skupiny Queen, Brianem Mayem. A řeknu to znovu, bylo to boží!
V Bratislavě se v neděli 12. května 2024 sešli fanoušci jak elektronické, tak rockové hudby pod jednou střechou v areálu Incheba u mostu SNP, aby byli svědky události, kterou Slovensko a troufám si říct i Česko ještě nezažilo.
Král elektronické hudby a majitel velkolepých světelných a laserových show zahájil sedmý ročník festivalu Starmus Earth a nadchnul všechny přítomné. Úvodní open-air koncert, podpořený společností ESET, umožnil fanouškům zdarma přístup k této hudební události. Odhadem se kolem 100 000 účastníků tisklo nejen v areálu Incheba, ale i kolem něj. Most SNP byl během koncertu zcela neprůjezdný.
Fronta se začala tvořit před areálem kolem 16:00. Brány se otevřely v 18:00, což znamenalo, že návštěvníci museli tři hodiny čekat uvnitř areálu, než zapadlo slunce, aby noční obloha dala vyniknout různým světelným a laserovým efektům. V 21:00 odpočítal hlas poslední sekundy čekání a vytvořil tak historii.
Celý koncert
Jean-Michel Jarre zahájil své představení skladbou „Coachella Opening“ a po dobu hodiny nedal fanouškům
vydechnout. Koncert byl krátce přerušen sólovým vystoupením Briana Maye, který zahrál medley skladeb „Brighton Rock“, „Bijou“ a „Last Horizon“. Poté se Jean-Michel Jarre vrátil ke svým syntezátorům a pokračoval v hudebním a vizuálním zážitku, který trval další hodinu. Představení zakončili oba hvězdní umělci společně během laserové show. Zatímco Jarre hrál na laserovou harfu ve svých bílých rukavicích, což se stalo synonymem jeho open-air představení, hrál May na svou kytaru Red Special a postupně vytvářeli zcela jedinečnou skladbu, plnou energie a rytmu.
Starmus Earth Festival
Sedmý ročník tohoto festivalu začal dvouhodinovým energetickým představením, varování a otázek ohledně budoucnosti planety Země, kterými chce festival Starmus přiblížit a upozornit na problémy, se kterými se naše planeta potýká. Ať už jde o změnu klimatu, znečištění životního prostředí, mír a společnost. Festival sjednocuje vědce, astronauty a umělce. Festival trvá celý týden a jeho program je možné si prohlédnout na jeho webových stránkách.
Bratislavká show navázala několik zajímavých spolupráci s lokalními umělci a společnostmi, kteří se podíleli na této události. Ať už se jednalo o místí společnost vytvářející ohňostroj nebo firma, jež svým uměním programování dronů dala příležitost vidět měnící se obrazce na obloze téměř po celou dobu show. Světelná show nebyla vidět jen na pódiu, ale také na okolních budovách, především administrativní budově O2, jež se stala plátnem pro alternativní projekci doplňující hlavní show. U skladby Second Rendez-Vous bylo součástí hudební doprovod tvořený jádrem Slovenské filharmonie a Slovenský pěveckého sboru.
Jean-Michel Jarre odehrál své největší hity Oxygene, Equinoxe, Chronologie, Rendez-Vous, Revolution, Exit jež je spolupráci s Edwardem Snowdenem, který se zabývá otázkou kyber bezpečnosti a nadále platí za svou otevřenost. Každá skladba, kterou francouzský umělec zahrál byla doprovázena bezkompromisní grafikou a originalitou, přizpůsobenou danému tématu. Příkladem mohou být portréty osob z barokního období transformující se do podoby robotů, jež mohou a pravděpodobně i nahradí lidské obyvatelstvo planety v budoucnosti, ale také planeta Země měnící se z modré na červenou nebo létající asteroidy, jež doprovázeli Briana Maye při jeho sólu.
Jean-Michel Jarre a jeho úspěchy
Jean-Michel Jarre je považován za jednoho z průkopníků elektronické hudby a je známý svými inovativními hudebními a vizuálními projekty. Jeho album „Oxygene“ z roku 1976 je považováno za milník v historii elektronické hudby a stal se mezinárodním bestsellerem. Jarre je také známý svými velkolepými koncertními produkcemi, které často zahrnují masivní světelné a laserové show. Má na svém kontě mnoho ocenění, včetně cen Grammy, a jeho vliv na svět elektronické hudby je nepopiratelný. Jarre stále aktivně vystupuje a tvoří novou hudbu, přičemž si udržuje svou pozici jako jedna z ikon elektronické hudby.
Brian May a jeho zájem o astrofyziku a stereoskopii
Brian May, kromě toho, že je legendárním kytaristou, je také známý svou láskou a zájmem o astrofyziku a astronomii. Drží doktorský titul v oboru astrofyziky a přispěl k několika vědeckým publikacím. Navíc je May vášnivý sběratel a nadšenec pro stereoskopii, dokonce vydal knihy na toto téma. Jeho vášeň pro tyto oblasti často ovlivňuje jeho hudební skladby a vystoupení, přidávající další rozměr jeho uměleckému projevu.