Ve druhé polovině minulého měsíce jsme psali o tom, že pražská burza získala nového člena. Své IPO si na ní totiž odbyla česká IT společnost eMan. Nyní se BCPP opět těší na nový přírůstek, který stejně jako eMan míří na specializovaný segment burzy PX Start.
V současnosti totiž probíhá veřejný úpis akcií společnosti Pilulka, což je jedna z největších a nejúspěšnějších online lékáren na československém trhu.
U této společnosti, která je spojením lékárenského světa a světa e-commerce, probíhá vstup na burzu za asistence investiční firmy Wood & Company, která sama vlastní zhruba třetinu akcií Pilulky.
Co je Pilulka, co si slibuje od svého IPO a proč by nás, drobné investory, měl úpis akcií této firmy zajímat?
To se dozvíte v dnešním článku.
Co je Pilulka a proč by nás měla zajímat?
Historie společnosti Pilulka se začala psát již v roce 2013, kdy se jistí bratři Kasové rozhodli umožnit široké veřejnosti nakupovat většinu léků a zdravotnických potřeb na jednom místě.
V té době již měli dostatečně velké zkušenosti s rozvojem české e-commerce, stáli totiž za zrodem jednoho z největších e-shopů své doby. Později vycítili příležitost v rychle se rozvíjející, ale stále poměrně rozdrobené péči o zdraví.
Založili proto lékárenskou a e-commerce společnost Pilulka, z níž se během sedmi let stal opravdový velikán tohoto odvětví jak na českém, tak na slovenském trhu. Kromě online služeb nese název Pilulka i síť kamenných prodejen, z nichž většina funguje na tzv. franšízovém modelu.
Vize zakladatelů společnosti spočívá v digitalizaci nejen českého lékárenského prostředí a uvolnění regulí, jež by ve finále vedlo k online prodeji léků na předpis.
Kromě česko-slovenského trhu působí Pilulka ještě v Rumunsku.
Proč by nás tato firma měla zajímat? Třeba proto, že v první polovině letošního roku zaznamenala 45% nárůst tržeb (v hodnotě více než 1,5 miliardy korun). Dle odhadů by tento nárůst měl pokračovat i v budoucnu.
Důvody mimořádně příznivých výsledků z letošního roku lze z velké míry přičíst koronavirové krizi, v jejímž důsledku se spousta nakupujících přesunula z kamenných prodejen do online světa.
Největší tržby má Pilulka logicky z online prodejů, jedná se o zhruba 70%. Zbytek je tvořen tržbami z kamenných prodejen. Oba segmenty vykazují výrazný meziroční nárůst, přičemž u online prodejů je celkový nárůst samozřejmě vyšší.
Potenciál společnosti se skrývá zejména v dalším rozvoji online služeb, stejně jako v možné expanzi do zahraničí, kterou by Pilulka chtěla financovat právě prostřednictvím vstupu na burzu.
Jak probíhá IPO společnosti Pilulka?
Jak již bylo zmíněno v úvodu, společnost se chystá vstoupit na specializovaný segment pražské burzy PX Start, který tento krok umožňuje malým a středně velkým subjektům.
Celkově dojde k úpisu 800 000 kusů akcií, přičemž nabídky je možné zadávat od 6. října do 20. října 2020. Pokud vás proto nabídka společnosti zaujala, stále ještě máte čas si její akcie pořídit.
Cena za kus by se měla pohybovat mezi 350 a 424 korunami, přičemž minimální výše jednoho nákupu je stanovena na 80 kusů.
Primárního úpisu se můžeme zúčastnit také my, drobní investoři, a to prostřednictvím obchodníků na burze. Patří mezi ně např. velké banky a některé investiční společnosti. Jejich úplný seznam najdete na stránkách pražské burzy.
Do volného prodeje na trhu PX Start půjdou akcie Pilulky dne 26. října.
Pokud dojde k prodeji všech 800 000 kusů akcií, do kapsy společnosti zamíří 175 až 212 milionů korun.
Ve článku věnovaném IPO jsme psali o tom, že finanční prostředky získané prostřednictvím vstupu na burzu firmy často využívají k rozšíření infrastruktury a vstupu do zahraničí. Nejinak je tomu v případě Pilulky – ta by peníze získané úpisem ráda zúročila v rámci plánované expanze do Maďarska.
Celková hodnota společnosti byla před nabídkou vyčíslena na 700 až 850 milionů korun. Pokud by se společnosti v rámci primárního úpisu podařilo prodat všechny nabízené kusy akcií, její hodnota by mohla přesáhnout 1 miliardu korun.
Dobré zprávy pro Burzu cenných papírů Praha
IPO společnosti Pilulka je každopádně skvělou zprávou pro samotnou pražskou burzu. Ta se totiž v posledních letech stále více propadá.
V loňském roce na ní došlo k poklesu celkového objemu obchodů o 22,5 miliard korun, čímž se dostaly na hodnotu 120 miliard korun. Jednalo se o nejnižší objem od roku 1994.
Jakákoliv nová aktivita na burze, což zahrnuje zejména vstupy nových subjektů do burzovního světa, je proto vítaným oživením.
A ačkoliv se jedná pouze o trh PX Start, tedy trh, který by nemusel nutně zajímat institucionární investory, úspěšné IPO (jako tomu bylo v případě eManu) by na pražskou akciovou burzu mohlo přilákat další české firmy, které v současné době koronavirové horkotěžko hledají prostředky k financování dalšího růstu.
Možné plány na primární úpis akcií již nastínilo např. tuzemské nezávislé vývojářské studio Bohemia Interactive.
foto: Pilulka