Pražská burza začátkem letošního Září přivítala nového člena. Své IPO si totiž odbyla česká IT společnost eMan, jež se zaměřuje na zakázkový vývoj aplikací pro tablety, automobily, web, mobilní telefony a jiná chytrá zařízení.
Akcie společnosti byly upsány na jednom ze specializovaných trhů Pražské burzy, konkrétně na PX Start. Prostřednictvím tohoto trhu mohou na akciové trhy vstupovat malé a středně velké firmy.
IPO eManu proběhlo za asistence finanční skupiny STARTEEPO, jež dohlížela na jeho hladký průběh.
Co je to vlastně IPO a proč by nás měla česká firma eMan zajímat? Odpovědi na tyto otázky naleznete v dnešním článku.
Co je to IPO?
IPO neboli Initial Public Offering je jednoduše první veřejná nabídka akcií firmy. S okamžikem IPO daná společnost vstupuje na burzu a stává se veřejně obchodovaná.
Jedním z hlavních důvodů, proč se firmy k IPO uchylují, je zisk velkého množství finančních prostředků na další provoz a vývoj.
Spousta společností také chápe první nabídku svých akcií jako jakýsi historický milník, jež je otázkou prestiže a přináší větší důvěryhodnost.
Ono nabízet své akcie na burze není jen tak – se samotným IPO se pojí náročná legislativní příprava a vysoké náklady, přičemž je třeba počítat i s případným poklesem jejich ceny v budoucnu.
Stanovení ceny akcií pro IPO je poměrně složitá záležitost a její úplný popis by vydal na několik samostatných článků.
Teoretických modelů cenotvorby je více, ale nejčastěji se využívá tzv. bookmaking, jež zahrnuje oslovení potenciálních investorů se žádostí, aby přišli s nezávaznými nabídkami.
Za zmínku stojí také tzv. IPO efekt – jedná se o často vídaný vývoj, kdy hodnota akcií firmy po Initial Public Offering rychle roste.
Důvodem je nepoměr mezi nabídkou a poptávkou, stejně jako skutečnost, že je cena akcií při IPO obvykle trochu podhodnocená.
Spoléhat na to však nelze a investor počítající s rapidním zhodnocením svých prostředků několik hodin nebo dnů po IPO může zaznamenat výrazné ztráty.
Vše totiž závisí na konkrétní společnosti a na tom, jak vede svůj byznys.
Ale jen tak na okraj – v případě eManu se IPO efekt skutečně dostavil.
Společnost eMan v kostce
A co je vlastně eMan? Jedná se o českou technologickou společnost z oblasti IT, která se zabývá digitalizací spolu se zakázkovým vývojem software pro širokou evropskou, ale nyní už i americkou, klientelu. Pobočku firmy totiž najdeme už i v Houstonu v USA.
Firma vznikla v roce 2010, stojí za ní čtveřice nadšenců: Jan a Jiří Horynové, Michal Košek a Tomáš Čermák.
Dnes již firma čítá více než 100 zaměstnanců, pyšní se desetiletou historií plnou důležitých zkušeností a pozvolna si získává renomé u velkých hráčů napříč všemi sektory.
Celkový obrat eManu za rok 2019 činil 168 milionů korun. Společnost má na svém kontě desítky ocenění, realizovala stovky projektů a pyšní se řadou certifikátů.
Jak vidno z nedávných událostí, tento ambiciózní projekt míří opravdu vysoko a skrývá v sobě zajímavý potenciál.
Mezi současnou klientelu eManu patří kupříkladu pojišťovna Uniqua, ČEZ, Škoda, Honeywell, Sberbank, PPL nebo O2.
A proč by nás měla tato firma zajímat? Vysoké ambice, zajímavé vyhlídky, expanze do USA, stabilní klientela složená ze zvučných jmen… a nyní i první veřejná nabídka akcií, jež se v současnosti prodávají takříkajíc za babku.
IPO eManu
Initial Public Offering firmy eMan proběhl úspěšně. K prognózovaným 40 milionům korun získala firma ještě 6,6 milionu navíc. Stala se také vůbec první IT společností, jejíž akcie byly upsány na BCPP (Burza cenných papírů Praha).
Dle svých slov využije eMan získané prostředky ke splacení pohledávek, stejně jako na další vývoj, v rámci kterého firma počítá i s případnými akvizicemi.
Celkově došlo k úpisu 914 tisíc akcií s cenou 51 korun za kus. Zájem o aktiva firmy projevilo velké množství investorů, objednávky totiž přesáhly oficiální nabídku o celých 111 %.
Po rozdělení aktiv zůstalo v rukou zakladatelů 51 %, díky čemuž si udrželi majoritní podíl.
2 % připadají na zaměstnance, přičemž zbylých 47 % poputovalo do rukou veřejnosti.
Ke 14. září 2020 se akcie eManu obchodovaly za 62 korun/kus. Oproti původním 51 korunám se jedná o zajímavý nárůst svědčící o velkém zájmu investorů.
Máte o akcie eManu zájem? Pak pro vás máme dobré zprávy. Akcie této společnosti se volně obchodují již od 4. Září, a to na zmiňovaném trhu PX Start. Na své si přijdou také příznivci e-Brokeru a Fio banky – ta tyto akcie hodlá nabídnout na své burze RM-Systém.
Závěrem
Pokud hledáte mladou a perspektivní společnost z technologického sektoru, jež má navíc české kořeny, eMan by vaší pozornosti neměl uniknout.
Dosavadní vývoj ukázal, že si vedení společnosti dokáže počínat nadmíru šikovně. Je proto docela pravděpodobné, že nás zde pozitivní zprávy čekají i v budoucnu.
Upozornění! Tento článek není investičním doporučením. Investování do burzovních aktiv je ze své podstaty rizikové a může vést ke ztrátám. Každý investor si musí udělat svůj vlastní průzkum a zhodnotit míru svého rizika při investování.
foto: eman